Online öğrenci sayısı 232 milyona yükseldi


Çin’de eğitime geçen hafta start verildi. Ülkedeki bazı ilkokullarda borsa derslerinin verildiği biliniyor. Bu yıl birçok ilkokulda ayrıca yapay zeka dersleri de literatüre eklendi. Bu yıl ayrıca anaokulundan 3’üncü sınıf öğrencilerine kadar ev ödevlerinin verilmesi yasaklandı. 3’üncü ile 6’ncı sınıf öğrencilerine ise 1 saat içinde tamamlayabilecekleri ödevler verilecek. İlkokullarda telefon ve tabletler de yasaklandı. Ödevlere ve telefonlara sınırlama getirilmesinin gerekçesi ‘öğrencilerin daha fazla fiziksel aktivite yapmalarını teşvik etmek’ şeklinde açıklandı. Fiziksel aktiviteler kapsamında ortaokul ve lise çağındaki öğrencilere askeri kampların da yaptırılacağı açıklandı.

İNTERNET ÖĞRENCİLERİNİN SAYISI ARTIYOR

Çin’de teknolojinin okullarda kullanılması noktasında en büyük tartışma yüz tanıma sistemleri üzerinden yaşanıyor. Bazı üniversitelerde öğrencilerin derslerdeki motivasyonlarını ölçümleyen yüz tanıma sistemleri uygulanmaya başlandı. Ancak öğrencilerin kişisel hakları konusundaki endişeler giderek büyüyor. Bu nedenle tartışmalı uygulamaya son verilmesi gündemde. Guizhou eyaletindeki 10’dan fazla okulda ise öğrencilerin nerede olduğunu ve aktivitelerini bildiren akıllı kıyafetler kullanılıyor. Öte yandan 854 milyon kişinin internet erişimine sahip olduğu Çin’de online öğrencilerin sayısı da 232 milyona yükseldi.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir