Oliver Kahn Çin’de kaleci yetiştirecek

Almanların efsanevi kalecilerinden Oliver Kahn, futbolda iddialı yatırımlar yapan Çin’de kaleci yetiştirecek. İlk hedef 2022 Dünya Kupası’na katılacak olan takım için oyuncu yetiştirmek


Dünyaca ünlü kaleci Oliver Kahn, Çin’de kaleci yetiştirip yeni yetenekler keşfedecek. Pekin Spor Üniversitesi’nde de ‘konuk profesör’ olarak ders verecek olan Kahn, Çin’in futbolda ilerlemek için doğru yolda olduğunu belirterek “Çin, esas gelişimin içeriden olduğunu anlamış durumda ve bu alana yatırım yapıyor” dedi.

GOALPLAY FİRMASI KATKIDA BULUNACAK

Çin Uluslararası Radyosu haberine göre kaleci Kahn, Çin’in futbol konusunda doğru yolda olduğunu belirterek “Çinliler esas gelişmenin içeriden kaynaklanacağını anlamış durumdalar” dedi. Çinli kalecilerin yetişmesi ve antrenmana tabi tutulması konusunda ‘profesör’ Kahn ve dört yıl önce kurmuş olduğu firma Goalplay önemli yardımda bulunacak. “İyi bir kaleci takım için yaşamsal önemdedir” diyen Kahn, ülkelerin bu gerçeği gittikçe daha çok kavradığını açıklıyor.

İKİ HATALI GOL KUPADAN ETTİ

Çin’in ulusal takımının maçlarını izleyen Kahn, eğer iki kaleci hatası olmamış olsa Çin’in, eleme grubundan çıkarak, 2018’de Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’na katılmış olabileceğini de belirtiyor. Çin Başkanı Xi Jinping’in de bizzat bir futbol meraklısı olduğu ve ‘dünya çapında oynayabilen ve rekabet gücüne sahip bir futbol takımı oluşturmak için çaba gösterilmesini’ istediği biliniyor.

HEDEF 2022 DÜNYA KUPASI

Kahn’a göre konjonktür, Çin futbolu için hiç bu kadar iyi olmamıştı. Çin için bundan sonraki en önemli hedef, 2022’de Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmak. Kahn, Çinlilerin bu alanda çok hırslı olduklarını belirtiyor. Goalplay ile birlikte Çin’de büyük yetenekler keşfedebileceğine inanıyor. Spor Üniversitesi’ndeki yeni görevi dolayısıyla da, ‘dünyanın en büyük spor üniversitelerinden birinde konuk profesör olmak benim için büyük onur’ diyor ve  ekliyor; “Üstelik her zaman ‘profesör’ olmayı çok istemişimdir.”

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir