Ok işareti ülkeyi karıştırdı

Çin’de kaçırılmak üzere olan bir kızın ‘Ok’ işareti yaparak çevresinden yardım istemesinin ardından yetkililer olası bir hükümet karşıtı eylemlere karşı alarma geçti


Çin’de genç bir kızın Ok işareti yetkilileri alarma geçirdi. TikTok’taki görüntülerde kimliği belli olmayan kızın Ok işareti yaparak çevresinden yardım istediği görüldü. Ok işareti 110 rakamını, yani Çin’deki acil servisi, simgeliyor. Çevredekilerin kızın işareti sayesinde yardıma ihtiyacı olduğunu anladı. Bu sayede kaçırılmak üzere olan kızın kurtarıldığı kaydedildi.

SİYASİ ÇAĞRIŞIM ENDİŞESİ

Bu olaydan sonra Ok yani 110 işaretinin yardım için kullanmasına dair sosyal medya üzerinden kampanyalar başlatıldı. Ancak TİkTok’taki görüntülerde sanki polisin olaya hiç dahil olmadığı gibi yanlış bir çağrışım olduğuna dikkat çeken Çinli yetkililer ise, Ok işaretinin geniş kitlelerce kullanılmasına karşı çıkıyor. Ülkede daha önce birçok kez rakamlar üzerinden hükümet karşıtı gösteri düzenlenmişti. Örneğin Tiananmen Meydanı olaylarını simgelemek için “46” rakamı kullanılıyor.

ÇİNLİLER SAYILARA SAPLANTILI

Çin’de sayılar büyük önem taşıyor. Örneğin; 20 Mayıs’ta binlerce kişi evlenmek için sıraya girdi. Bunun nedeni ‘520’ sayısı Çin’de ‘Seni Seviyorum’ demek. Ya da 4 rakamı ülkede yok gibi, çünkü ‘ölüm’ anlamına geliyor. Diğer taraftan 8 ise ‘şans’ demek.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir