Norveç: Kovid-19 salgınını kontrol altına aldık

Norveç Sağlık Bakanı, ülkelerinde bulaşma oranının 1’in altına düştüğünü belirterek “Salgını kontrol altına aldığımızı düşünüyoruz” dedi


5 milyon nüfuslu Avrupa ülkesi Norveç’ten sevindirici bir haber geldi. İlk vakanın 26 Şubat’ta saptandığı Norveç’te şimdiye kadar toplam vaka 5,760 ve ölümler ise 74 olarak açıklandı. Norveç Sağlık Bakanı “Bir kişinin bulaştırma oranı 2.5’tan 0.7’ye düştü. Salgının artık kontrol altında olduğunu düşünüyoruz” dedi. Norveç, çok fazla test yaptı. Böylece tespit, takip, gözlem, tedavi sağlandı. Yayılma da engellendi…

İSVEÇ ÇARK ETTİ

Norveç’in komşusu 9.5 milyon nüfuslu İsveç’te ise salgın kontrolden çıkabilir. Ülkede ilk vaka 31 Ocak’ta saptandı. Toplam vaka 6 binden fazla. Ölümler 333’ü geçti. İsveç’te şimdiye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanmadı. Okullar açık. Bar ve restoranlar da açık. 2,300 doktor-akademisyen önlem alınmamasına isyan etti. Başbakan çark etti “Tedbirleri artırmazsak binlerce kişi hayatını kaybedecek…”

AVRUPA’DA UMUT

Almanya: Maske zorunluluğu gibi yeni önlemler gelebilir. Ama yasakların 19 Nisan’dan sonra kaldırılması bekleniyor.
Almanya: 1,434 ölüm, 96,391 vaka
Avusturya’da da 400 m2’den küçük olan işletmelerin gelecek haftadan itibaren yeniden açılması planlanıyor.
İspanya: Ülkede ölümler ve vakalar dört gündür azalıyor. Bu durum zirve noktasının geçildiği konusunda umut oluyor. Ülkede ölümler 13 bini, vakalar da 135 bini geçti.

GÜNEY KORE’DEN KORKUTAN HABER

Güney Kore’de ise Kovid-19’dan iyileşip taburcu olan 51 kişinin testi yine Kovid pozitif çıktı. Bu durum; virüsün belli hücrelerini yeniden aktif etmek için tuttuğu korkusunu artırdı.

DOKTORLAR…

Doktorlar hayat kurtarmak için kendi hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. İtalya’da şimdiye kadar 80 doktor ve 21 hemşire koronavirüs ile savaşta hayatlarını kaybetti. Sadece bir hastanede 300 sağlıkçıya virüs bulaştı. Ülke genelinde ise 12 bin sağlıkçı virüs kaptı. İspanya’da da şimdiye kadar 19,400 sağlık çalışanı virüs kaptı. Sağlıkçıların %20’si iyileşti.

ABD’DE EN ÇOK SİYAHİLER ÖLÜYOR

11 binden fazla ölüm ve 370 bin vaka ile en kötü tablonun ortaya çıktığı ABD’de salgında en çok siyahilerin öldüğü belirlendi.
Örneğin Chicago’da kent nüfusunun sadece yüzde 30’unu siyahiler oluşturmasına rağmen ölenlerin yüzde 70’i siyahiler oldu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir