Mezardan çıkan ölümsüzlük iksiri


Çin’in ölümsüzlüğe takık hükümdarı Quin Şhi Huang yalnız değilmiş. Arkeologlar Orta Çin’deki içinde ölümsüzlük ikrisinin olduğu bir mezar keşfetti

Çin hükümdarı Qin Şhi Huang, dünya tarihinde ölümsüzlüğü kafasına en çok takan kişidir herhalde. Atları, at arabaları, okları ve bronz kılıçlarıyla bir “ordu” ile gömülen Qin Şhi Huang, ölümsüzlük iksiri üretimi konusunda yüzlerce bilim adamını çalıştırdı. Çin’in en ünlü hükümdarı ile alakalı mıdır bilinmez ama arkeologlar bir ölümsüzlük iksiri keşfetti.

BRONZ SÜRAHİDE BULUNDU

Arkeologların Orta Çin’de eski bir mezarda içi sıvı dolu bronz bir sürahi buldukları, kabın içindeki sıvının M.Ö. 202 ile M.S. 8 yılı arasında hüküm süren Batı Han hanedanı döneminde ‘ölümsüzlük iksiri’ olarak görüldüğü bildirildi. İlk Çin imparatorunun tüm ülkeye ölümsüzlük iksiri arama emri verdiği doğrulandı.

3.5 LİTRELİK SIVI

Şinhua Haber Ajansı, arkeologların Orta Çin’in doğusunda yer alan Henan eyaletinde antik bir mezarda bronz sürahinin içinde bulduğu sıvının, M.Ö. 202 ile M.S. 8 yılı arasında hüküm süren Batı Han hanedanı döneminde ‘ölümsüzlük iksiri’ olarak görüldüğünü aktardı.

Habere göre içinde 3.5 litre sıvı olan sürahi, Luoyang kentinde bulunan soylu bir ailenin mezarından çıkarıldı. Sıvının ‘alkol aromalı’ olduğu için arkeologlar, ellerinde o zamana ait bir içki türünün olduğunu düşündü. Laboratuvar incelemesiyse sıvının potasyum nitrat ve alunit (şap) içerdiğini ortaya koydu. Uzmanlar, eski Taocu metinlerde bu maddelerden ‘yaşam iksirinin’ ögeleri olarak bahsedildiğini belirtti. Araştırmacıların 210 metrekarelik mezar alanında ayrıca yeşim ve bakırdan yapılmış nesnelere rastladığı da ifade edildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir