Mars programı ilk kez yabancılara açıldı

Ocak 2019’da Ay’ın karanlık yüzeyine uzay aracı indiren ilk ülke olan Çin, şimdi de gözünü Kızıl Gezegen Mars’a dikti


Mars programı yabancılara açıldı

Çin’de bugün bir ilk yaşandı. Ülkenin Hubei eyaletinde bulunan Huailai bölgesindeki uzay üssü ilk kez yabancı ülkelerin diplomatlarına açıldı. Üstelik merkezdeki en önemli uzay projelerinden biri yabancı temsilcilere tanıtıldı. Çin basınına göre ülkenin Mars projesi yabancılara tanıtıldı.

HEDEF HAZİRAN 2021

Ocak 2019’da Ay’ın karanlık yüzeyine insansız uzay aracı indiren ilk ülke olan Çin’in gözü bir süredir Kızıl Gezegen Mars’ta. Çin Uzay Ajansı, Mars programına gelecek yıl başlayacak ve hedef Haziran 2021’den önce Mars’a insansız uzay aracını göndermek. Dünya ile Mars’ın arasının 400 milyon kilometre olduğunu belirten Çinli bilim insanları geliştirdikleri uzay aracının 7 aylık bir yolculuğun ardından Mars’ın atmosferine ulaşmasını planladıklarını kaydetti.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir