Lotus stadyumunun ilginç hikayesi

1.7 milyar dolarlık yatırımı ve 100 bin koltuk kapasitesi ile dünyanın en büyük stadyumları arasına girecek lotus çiçeği şeklindeki stadyumun dizaynını yapan mimar ise Amerikalı bir Müslüman


Bir Çin futbol takımının sahibi, 2022’de tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak futbol stadyumuna 1.7 milyar dolarlık bir futbol yatırıma start verdi ve inşaat başladı. Çin Süper Ligi’nde top koşturan Guangzhou Evergrande, geçen hafta 100 bin koltuk ve 162 VIP locası olan stadyuma başladı. Stadyumun çok ilginç yönleri var. Dizaynını yapan Amerikalı bir Müslüman mimar Hasan Syed, oval olması yerine lotus çiçeği şeklini kullandı. Sekiz tasarım adayı arasından Hasan Syed seçildi.

İKİ STADYUM DAHA YAPACAK

Stadyumun 2023 Asya Kupası etkinliklerine ev sahipliği yapması planlandığı için, projedeki inşaat çalışmaları, 2022’de tamamlanacak. Stadyumu inşa edecek olan ise Fortune 500 listesinde de yer alan Çinli gayrimenkul devi Evergrande Group. Çin’in en büyük emlak şirketi ve Guangzhou Evergrande’nin sahibi olan firma, Flower City stadyumuna ek olarak, ülkenin başka yerlerinde 80.000 kapasiteli iki ek stadyum inşa edeceğini de açıkladı. 100 bin kapasiteli stadyum kapasite olarak dünyanın en büyük futbol stadyumu olan Barcelona’daki Camp Nou’nun 99 bin 354 kişilik kapasitesini aşacak.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir