Lekima Tayfunu bilançosu ağır oldu: 33 ölü

Çin’de cumartesi gününden bu yana etkili olan Lekima Tayfunu’nda hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükselirken, en az 30 kişiden ise haber alınamıyor


Çin’de bu yılın dokuzuncu tayfunu olan Lekima’nın arkasında bıraktığı yıkım ağır oldu. Şiddetli rüzgar ile birlikte sağanak yağışlara neden olan tayfunda ölenlerin sayısı 33’e yükselirken, kayıp olan 30 kişiden ise haber alınamıyor. Sadece Zhejiang eyaletinde 5 milyon kişiyi olumsuz etkileyen Lekima Tayfunu nedeniyle 1 milyon kişi güvenli bölgelere tahliye edilmişti.

TOPRAK KAYMALARI İNSANLARI YUTTU

Çinli yetkililer en fazla can kayıplarına sağanak yağmurlar sonrasında oluşan toprak kaymalarının neden olduğunu açıkladı. Çin’in ticaret merkezlerinden Şanghay ile Tayvan arasında kalan Wenling bölgeside toprak kaymalarından en çok etkilenen yerlerden oldu.

2 MİLYAR DOLARLIK ZARAR

Zhejiang eyaletinde 34 binden fazla eve zarar veren Lekima Tayfunu’nun faturası ise en az 2 milyar dolar oldu. Lekima Tayfunu’nun bugünden itibaren ülkenin kuzeyinde etkili olması bekleniyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir