Kuzey Denizi Rotası’ndan Çin’e ilk yük

Yüzde 60 daha kısa ve çok daha güvenli olan Kuzey Denizi Rotası ile Çin’e ilk yük geldi. Murmansk’tan Çin’in Bohai Denizi’ndeki Yantai limanına 144.000 ton petrol gönderildi. Teslimat süresi ise 47 gün oldu


Gazprom’un Rusya merkezli iştiraki Gazprom Neft, Kuzey Kutup Denizi ile ilk yükünü Kuzey Denizi Rotası üzerinden Çin’e gönderdi. Gazprom’un petrol şirketi, Murmansk, Rusya’dan Çin’in Bohai Denizi’ndeki Yantai limanına 144.000 ton petrol gönderdiğini açıkladı. Teslimat süresi ise 47 gün olarak gerçekleşti. Rusya’nın Kuzey Kutbu bölgesinde Yamal yarımadasında çıkarılan Novy petrolünün teslimatından önce, Gazprom Neft zaten Avrupa ihracatı için bu rotayı kullanıyordu.

2013 YILINDA BAŞLADI

Kutup yolundan petrol ihracatının 2013 yılında başlamasından bu yana, Gazprom Neft Avrupa ülkelerine 40 milyon tondan fazla teslimat yaptı. Gazprom Neft üretim bakımından Rusya’nın üçüncü büyük petrol şirketi. Kuzey Denizi Rotası, Atlantik Okyanusu ve Pasifik Okyanusu arasında, Sibirya ve Uzak Doğu’nun Rus kıyıları boyunca geçen bir kargo rotası.

YÜZDE 60 DAHA KISA

Kuzey Bölgesinde hızlanan enerji ve mineral kaynakları ile Avrupa ile Uzak Doğu arasında etkili alternatif ulaşım çözümleri önem kazanacaktır. Kuzey Avrupa’dan Çin’e ve tam tersi, Süveyş Kanalı’ndan yaklaşık yüzde 40 veya Ümit Burnu’ndan yüzde 60 daha kısa olan rota, nakliye süresinde, yakıt tüketiminde, emisyonda önemli azalmalar yaratırken korsanlık riskini de ortadan kaldırıyor. Son 30 yılda bölgedeki buz miktarının yüzde 40 azalması rotayı ortaya çıkaran en büyük etkenlerden.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir