Kumarhane cenneti hayalet kasabaya döndü

Koronavirüs nedeniyle Çin’in kumarhane adası Macau hayalet şehre döndü. Ocak ayında yüzde 87 azalış yaşayan adada sokaklar bomboş. Kumarhanelerde de herkes maskeyle dolaşıyor


Dünyanın en büyük kumarhanelerinin olduğu Çin’e bağlı dev Macau adasında şu aralar sokaklarda gezen tek bir yüz yok. Krupiyeler, garsonlar ve güvenlik görevlileri de dahil olmak üzere, blackjack ve rulet masalarında kumar oynayan müşteriler bile maske takıyor. Anakara Çin’de yüzlerce insanı öldüren ve binlerce insanı enfekte eden koronavirüs için Macau’da termal kameralar kullanılıyor. Kumarhanelerin girişlerinde kontroller yapılıyor.

YÜZDE 87 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Geçtiğimiz yıl, adaya neredeyse 40 milyon ziyaretçi geldi. Şu anda da bir zamanlar Çin’den ve yurtdışından gelen turistlerle dolu olan sokaklar ve meydanlar boş. Ocak turizm rakamlarına göre yüzde 87’lik bir düşüş var. Çünkü Çin yeni yılı tatilinde geçtiğimiz yıl adaya oldukça fazla müşteri gelmişti. Geçtiğimiz yıl oteller yüzde 100 kapasite ile çalışmıştı. Her ne kadar yurtdışından müşteri çekse de Macau’daki oteller ve kumarhaneler Çin’den gelen milyonlarca müşteriye bağımlı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir