Kovid-19’da ikinci dalga kimi tehdit ediyor

Dünyanın Çin’de tanıdığı Kovid-19 ile ilk ve en çok müdahale eden Asya ülkeleri şimdi de zorlu bir ikinci dalga yaşıyor. Daha tecrübeli ve donanımlı bir mücadele gösteriliyor ancak vakalar nüfusun yoğun olduğu başkentlerde


Bazı Asya ülkeleri zor durumdaki ekonomilerini yeniden açtıklarında Kovid-19’un ikinci dalgasını yaşamaya başladı. Uzmanlara göre birçok ülke yeni bir dalga ihtimaline karşı daha iyi donanımlı ve tecrübeli olsa da, hala risk altında olduklarını belirtiyor. Salgının ikinci dalgasının başladığı Çin’de, kısıtlamalar hafifledi.  Bir miktar ekonomik faaliyete devam eden birçok Asya ülkesi, Avustralya, Japonya ve Güney Kore, geçen ay içinde onlarca yeni vaka bildirmiş durumda. Başkentler göreceli yüksek insan trafiği nedeniyle çoğu enfeksiyonun başlangıç noktası.

İKİNCİ DALGA BAŞKENTLERDE ÇIKIYOR

Çin’in ikinci dalgası, iki haftadan bu yana bildirilen en az 184 yeni vaka ile Pekin. Yetkililer iç hat uçuşlarını iptal etti ve giden seyahati yasakladı ve kısmi bir karantina getirdi.Uzmanlar ilk dalganın artçıları olan bu vaka sayıları ile ilgili olarak uyarılarına devam ediyor. Çünkü yayılma ihtimali de bir yandan artıyor. Yüksek enfeksiyonlu ülkelerden Hindistan, bir günde 15 bine yakın koronavirüs vakasının tespit edildiği en yüksek günlük artışı kaydeden ülke. Hindistan toplamda dünyanın dördüncü en yüksek seviyesi olan 380 bini aştı.

GÜNEY KORE DE ZOR DURUMDA

Endonezya, ise test sayılarını artırdı. Ülke her gün sayıları bini aşan yeni koronavirüs enfeksiyonu bildiriyor. Salgının yerel olarak başlamasından bu yana günlük en büyük artışı toplam vaka sayısını 42.762’ye çıkardı. Ölümler 2.339 olarak gerçekleşti. İlk dalgayı en başarılı şekilde yöneten ülkelerden Güney Kore ise günde 30-50 arası yeni yerel vaka açıklıyor. Toplam vaka sayısı da 15 bine yaklaşıyor. Günlük vaka sayısında azalış olsa da bulaşan vakalardan önemli bir bölümü yoğun nüfuslu başkent Seul’de ve yakınlardaki şehirleşmiş alanlarda.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir