Kovid-19 hakkında değişen bilgiler

Çin’de başlayan Kovid-19 salgını hakkında yeni bilgiler açıklandı


Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid-19 hakkında bazı bilgiler yenilendi. Daha önce virüsün kaynağının yarasalar olduğu, insana aktaranın da pangolinler olduğu belirtilmişti. Bu iki bilgi hala kanıtlamadı. Daha önce virüsün kaynağının Çin’in Wuhan kenti olduğu ve ilk insandan insana geçişinde Wuhan’daki deniz ürünleri pazarı olduğu açıklanmıştı. Virüsün başladığı yerin de Çin olduğu biliniyordu. Ayrıca ilk ortaya çıkış tarihinin de Aralık olduğu duyurulmuştu. Ancak bu dört bilginin de kesin olmadığı açıklandı.

NİSAN’DA KONROL ALTINA ALINABİLİR

Kovid-19 ile mücadelenin lideri Zhong Nanshan: “Çin’de Nisan’da kontrol altına alınabilir. Virüsün Çin’de başlaması kaynağın Çin olduğunu göstermiyor. Başka yerde başlamış olabilir” açıklaması yaptı. Öte yandan Çin basınındaki haberlerde ‘kod adı sıfırlar’a dikkat çekiliyor. Salgının görüldüğü ülkelerde virüsü ilk taşıyan kişiler bilinmiyor.

BULAŞMA ZİNCİRİ BİLİNMİYOR

Uzmanlar: “Virüs dünya genelinde çoklu doğmuş olabilir. Kaynak ve bulaşma zinciri belirsiz. Ülkelerdeki farklı koşullar nedeniyle erken ya da hızlı ortaya çıkabiliyor. Çin veya virüslü ile kontak kurmayanlarda da virüs çıkıyor: Northern California” diyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir