Kovid-19: Dünyadaki son gelişmeler…

Avrupa’da ölümler azalırken, Brezilya, Hindistan ve Rusya’daki artışlar endişelere neden oluyor. Çin’de ise gözler Jilin eyaletinde. ABD ve Japonya’dan gelen ekonomik veriler de endişeleri artırdı. İşte Kovid-19 salgınında yaşanan son gelişmeler…


Kovid-19 pandemisi dünyanın birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki son gelişmeleri sizin için derledik;

AVRUPA’DA EN DÜŞÜK ÖLÜMLER

Avrupa ülkeleri Kovid-19 salgınında en kötü etkilenen yerlerden oldu. Virüs kısa sürede tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelere sıçramıştı. Şimdiye kadar toplamda ise Avrupa genelinde 150 bine yakın kişi Kovid virüsünden dolayı yaşamını yitirdi. Avrupa’da son 24 saatte yaşanan gelişmeler ise umutları artırdı.
– İngiltere: Son 24 saatte 170 ölüm. 24 Mart’tan beri en düşük ölüm.
– İtalya: 9 Mart’tan beri en düşük günlük ölüm: 145.
– İspanya: 87 ölüm. İki aydır ilk kez 100’ün altında ölüm.
– Belçika:2 gündür ölümler ilk kez 50’nin altında.

YASAKLAR DAHA DA HAFİFLİYOR

Avrupa ülkelerinde günlük ölümlerin azalmasının ardından yasaklar daha da hafifletilmeye başlandı. İtalya’da barlar ve kuaförler açılırken, İspanya’da Madrid ve Barselona gibi kentlerde açık alanlarda 10 kişinin toplanmasına izin verildi.

BREZİLYA – RUSYA – HİNDİSTAN

Avrupa’da azalış umutları artırırken, diğer ülkelerdeki gelişmeler ise endişelere neden oldu.
– Brezilya: 241,080 ile en çok vaka bildiren 4. ülke. Hastaneler çökmek üzere.
– Hindistan: Son 24 saatte 5,242 ölüm. Şimdiye kadar en fazla günlük ölüm kaydedildi.
– Rusya: Toplam 281,752 Kovid-19 vakası ile ABD’nin ardından en fazla vaka bildiren ikinci ülke.

KOVİDI-19 VE EKONOMİ

– Japonya: 2015’ten beri ilk resesyon. Ekonomi 2020’nin ilk 3 ayında, geçen yıla göre % 3.4 daraldı.

– Hindistan: Kovid yasakları nedeniyle 120 milyon kişi işini kaybetti.

– ABD: Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, “ABD ekonomisi yüzde 30 küçülebilir” dedi.

100 ÜLKEDEN ÇİN ÇAĞRISI

Dünya Sağlık Örgütü bugün Cenevre’de toplanıyor. Aralarında Rusya’nın da bulunduğu 100 ülke Çin’in Kovid-19 ile mücadelesinin araştırılması için uluslararası bağımsız bir soruşturma talep ediyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise birçok ülkede pandeminin etkisinin devam ettiğini belirterek soruşturma için çok erken olduğunu savundu.

İKİNCİ WUHAN ENDİŞESİ

Çin’de son 24 saat içinde Kovid-19’dan dolayı yeni ölüm yok. Çin basınına göre 33 gündür ölüm yok – 3 yerel bulaşma var; 2’si Jilin eyaletinde, 1’i Şanghay kentinde.  Ülke genelinde 8’i kritik olmak üzere 82 aktif vaka kaldı. Hubei eyaletinde ise hepsi Wuhan’da olmak üzere 6 vaka kaldı. Çin’de gözler günlerdir Jilin’de. Eyalette 4 bölgede yüksek korona alarmı var. Bunlardan biri de Shulan kenti. Yerel bulaşmalar nedeniyle yeni Wuhan olmasından korkuluyor. Shulan’da 1 milyona yakın kişiye Wuhan’daki kısıtlamaların aynıları uygulanıyor.

BAYRAM KARARI BEKLENİYOR

Dijital kabine toplantısında, Ramazan Bayramı’nda büyük kentlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmamasına dair kararın verilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda alınan kararları Millete Sesleniş konuşmasıyla açıklayacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir