Koronavirüse karşı dünyadan iyi haberler geliyor

Haftalardır pandemi ile boğuşan dünyadan nihayet iyi haberler geliyor. Birçok ülkede bugünden itibaren Kovid-19 yasakları hafifletildi


Dünya genelindeki Kovid-19 vakalarının sayısı 3 milyona dayanırken, virüsü yenenlerin sayısı da 800 bini geçti.  Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarına  rağmen bugün birçok ülkede Kovid-19 yasakları hafifletilmeye başlandı.

WUHAN’DA HASTA KALMADI

Çin: Salgının ilk merkezi olan Çin’de pandemi kontrol altına alınıyor. Çin basınına göre son 24 saatte salgında ölen yok. Böylece 12 gündür ölen kaydedilmedi. 3 yeni vaka var; 2’si yurtdışından gelenler. Ülke genelinde 52’si kritik toplamda 723 aktif vaka kaldı. Wuhan’da son 24 saat içinde yeni vaka ve salgında ölen yok. Wuhan’da Kovid-19 hastası kalmadı. Hubei’de salgını kontrol için görevlendirilen Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan ve ekibi 3 ay sonra Wuhan’dan bugün ayrıldı.

‘SALGINI YENDİK’

Yeni Zelanda: Norveç’in ardından Yeni Zelanda’da salgının kontrol altında olduğunu açıkladı.
ABD:
Bugün 3 eyalette daha kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılmaya başlandı.
İspanya: ABD’nin ardından en çok vakanın görüldüğü ülke olan İspanya’da bugünden itibaren 14 yaşın altındaki çocuklara gün içinde 1 saat dışarıya çıkma izni verildi.
İspanya: Son 24 saatte 288 ölüm. 20 Mart’tan beri en düşük ölüm.
İngiltere:
Kovid-19’a yakalanan Başbakan Boris Johnson iyileşerek, görevine başladı.
Norveç: İlkokullarda bugün ders zili çaldı.
İtalya: 4 Mayıs’tan itibaren birçok yasağın kaldırılacağı açıklandı.
İtalya: Son 24 saatte 260 ölüm. 15 Mart’tan beri en düşük ölüm.
Güney Kore: Ülkede en büyük kiliseler kapılarını yeniden açtı.
İsviçre: Kuaförler ve bahçe işleri dükkanları yeniden açıldı.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir