Koronavirüs ve komplolar

Her büyük krizde olduğu gibi virüs salgınında da ortaya birçok komplo atıldı. Ancak bunların hepsi de gerçeklerle yalanlandı. İşte Çin’deki virüs salgını hakkında ortaya atılan komplolar ve gerçekler


Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 213 oldu. Ülkede kanıtlanmış vaka sayısı 9 bin 692’ye çıkarken, iyileşenlerin sayısı ise 171 olarak açıklandı. Virüsün merkezi olan Wuhan’a yapılan bin 600 yataklı hastanenin inşaatı sürüyor. İnşaatta 4 bin 600 kişi ile 1000 iş makinesi çalışıyor. İşçilere destek için hastanenin inşaatını internet üzerinden 40 milyon kişi canlı izliyor. Çin Dışişleri Bakanlığı, yurtdışındaki Wuhanlıları kente geri getirmek için uçak gönderileceğini açıkladı. Wuhan dışında 4 bin Wuhanlının olduğu biliniyor.

SOSYAL AĞLAR ÖNLEM ALIYOR

Çin’deki salgın ile ilgili ortaya birçok komplo teorisi atıldı. Aslında bu ilk değil. Sosyal medyanın da etkisiyle son yıllarda komplolar gerçeklerin önüne geçmeye devam ediyor. Üstelik bu iddialar bilimsel olarak yalanlansa da fark etmiyor. Binlerce kişi sosyal ağlarda paylaşmaya devam ediyor. Google, Facebook ve Twitter’ın koronarivüs ile ilgili sahte bilgilere karşı ekstra önlemler aldığı açıklandı. Gelelim komplo teorilerine ve gerçeklere…

YARASA VİDEOSU

Çin’deki virüsün kaynağı, Wuhan’daki deniz ürünleri pazarı. Evet! Yarasa ve yılanlar da şüpheli. Ama herkes yarasa çorbası içen kadının görüntüsünü paylaştı. Oysa ki o görüntü Wuhan’da hatta Çin’de bile çekilmedi.

KORONAVİRÜS VE TRUMP

Salgının, Washington’da devam eden ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlıktan azil süreci ile ilişkisi olduğu ileri sürüldü. Bill & Melinda Gates Foundation ile işbirliği yapan bir firmanın virüsü kasıtlı şekilde yaydığı iddia edildi. Ancak bu firma yani Pirbright açıklama yaptı: Çalıştığımız virüs insanlarla ilgili değil, kümes hayvanları ve bronşit virüsü üzerine çalışıyoruz.

KORONAVİRÜS BİYOLOJİK SİLAH MI

ABD merkezli Washington Post gazetesi virüsün Wuhan’daki biyolojik araştırma merkezinden sızmış olabileceğini ileri sürdü. Virüsün, Kanada’dan Çin’e sokulduğu da iddia edildi. Ancak yine ABD’de bulunan MIT açıklama yaptı: Virüs insan yapımı değil. Biyolojik silah çok daha ölümcül olur.

5G VE KORONAVİRÜS

5G karşıtları da boş durmadı: “Wuhan, ilk 5G şehri. 5G sindirim sistemini zayıflatıyor ve insanlara zararlı” söylentilerini yaydılar. 5G ile sindirim sistemi arasında bilimsel bir bağlantı yok. Çin, Tayvan, Kazakistan virüsle ilgili sahte bilgi yayanları cezalandırıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir