Korona dizisi gündemde

Netflix’te 2 yıl önce yayınlanan Güney Kore dizisi My Secret Terrius bu aralar çok popüler


Dünya, Kovid-19 salgını ile mücadelesini sürdürüyor. Çin’de son 24 saatte 55 yeni Kovid-19 vakası var. 54’ü yurtdışı kaynaklı. Ülke içinde bulaşan sadece 1 yeni vaka görüldü. Wuhan’da ise hiç yeni vaka yok. Wuhan’da trafik yasakları 8 Nisan’da kaldırılacak. Öncesinde dezenfekte çalışmaları. İşte dünya genelindeki bazı son gelişmeler;

İspanya: Son 24 saatte 769 kişi öldü. Bu İspanya’da bir günde en fazla ölüm oldu. Ülkedeki vaka sayısı ise düşüyor.
Çin: Hubei ve Wuhan’daki risk seviyesi ‘yüksek’ten ‘orta’ya düşürüldü.

Suudi Arabistan: Alışveriş arabasına tüküren bir #COVID19 hastası idam cezası ile karşı karşıya.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs testi pozitif çıktı.
İngiltere: Sokağa çıkmak yasaklanınca Beatles’ın kapak fotoğrafının çekildiği yaya geçidi yıllar sonra yine boyandı.

TURİSTLERE DAMGA

Netflix’te 2 yıl önce yayınlanan Güney Kore dizisi My Secret Terrius bu aralar çok popüler. Dizide solunum yoluna etki yapan, aşı ve ilacın olmadığı ve kuluçka süresinin 14 gün olduğu belirtilen yeni tip bir ‘koronavirüs silahının’ dünyayı vuracağı anlatılıyordu.
Hindistan: Sokağa çıkma yasağı kapsamında ülkede kalan turistlerin bileklerine kaldıkları yerlerde karantinada kalmaları için mühür basılıyor.

“VİRÜS KASIM’DA İTALYA’DAYDI”

İtalyan’da Mario Negri Enstitüsü Direktörü Dr Giuseppe Remuzzi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Kasım’da Lombardy’de (Şu an Kovid-19’dan en çok etkilenen bölge) sıradışı zatürre ölümleri vardı. Hastalar özellikle yaşlılarda. Virüs Çin’de farkedilmesinden önce ortalıklardaydı” demişti. Bugün de bir başka İtalyan uzmanın benzer açıklamaları basına yansıdı. Milano Üniversitesi’nden Profesör Adriano Decarli; “Ekim-Aralık 2019’da Milano ve Lodi’de zatürre ve grip teşhisiyle hastaneye kaldırılanların sayısında ciddi artış belirledik Koronavirüsten en fazla ölüm de buralarda. Virüsün 2019 sonunda İtalya’ya gelip gelmediğini anlamak istiyoruz” dedi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir