Kavga edemeyecek kadar bağımlılar

Uzun yıllar sonra ilk kez ölümlü çatışmanın yaşandığı Çin-Hindistan sınırında gerilim tırmandı. Ancak iki ülkenin de ekonomileri o kadar iç içe geçmiş durumdaki gerilimi uzatmak zor görünüyor


Hindistan ve Çin arasındaki sınır gerilimleri kırk yıldan uzun bir süredir devam ediyor ancak bu süreçte ilk kez ölümcül çatışma yaşandı. En az 20 Hintli asker öldü ve karşılıklı olarak gerilim tırmandı. Ayrıca ilk kez komşudan ithal edilen malları boykot etme çağrıları yapıldı. Hatta Çinli firmaların aldığı bazı ihaleler Hindistan tarafından iptal edildi. Ancak bu gerilimin uzun sürmesi çok da kolay olmayacak. Çünkü iki ekonomi iç içe geçmiş durumda.

İKİNCİ BÜYÜK EKONOMİK PARTNERİ

Çin yaklaşık 13.6 trilyon dolarlık GSYİH ile Asya’nın en büyük ve dünyanın ikinci büyük ekonomisi. Hindistan ise Asya’da 2.7 trilyon dolar ile üçüncü sırada. Sanayiden, hammadde tedarikine kadar start-up’lara ve teknoloji firmalarına yapılan yatırımlara kadar Çin, ABD’den sonra Hindistan’ın en ekonomik partneri. Çin, 2019 ve 2020’de Hindistan’ın toplam ihracatının yüzde 5’inden fazlasını ve ithalatın yüzde 14’ünden fazlasını oluşturdu. Yani Hindistan Çin’in en büyük ithalatçısı ve büyük bir ticaret açığı veriyor. Invest India verilerine göre Hindistan, Çin ürünleri için yedinci en büyük ihracat lokasyonu. Hindistan’a yapılan Çin ihracatında; akıllı telefonlar, elektrikli ev aletleri, enerji santrali ekipmanları, gübre, otomobil parçaları, işlenmiş çelik ürünler, enerji santralleri, telekom ekipmanı, metro vagonları, ilaç bileşenleri ve kimyasal ürünler ön plana çıkıyor.

İTHALAT 18 YILDA 45 KAT ARTTI

Hindistan’ın Çin’den yaptığı ithalat, 2000’dan 2018’e kadar geçen sürede 45 kat artarak 70 milyar doların üzerine çıktı. Çin’den doğrudan yabancı yatırımlar arasında ise metalurji, yenilenebilir enerji (güneş panelleri), elektrik-elektronik, otomotiv ve kimyasallar geliyor. 2019 yılında Çin’in Hindistan’a doğrudan yabancı yatırımı 4.14 milyar dolar oldu.

Oppo, Vivo, Fosun International, Haier, SAIC ve Midea, Hindistan’daki en büyük Çin marka ve üreticilerinden bazıları. Adani Global Ltd, Dr. Reddy’s Laboratories Ltd, Jindal Steel & Power Ltd, BEML Ltd, Bharat Heavy Electricals Ltd, Godrej & Boyce Manufacturing Co ve Aurobinda Pharma Ltd Çin’de bulunan Hintli firmalardan bazıları.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir