Japonya’dan ‘Çin’den taşınma’ parası

Japonya Çin’den taşınacak Japon firmalarına yarım milyar dolar verecek. Ticaret savaşı nedeniyle tedarik zinciri bozulmaması için firmaların başka ülkelere veya Japonya’ya dönmesi hükümet tarafından finanse edilecek


Japonya, Çin’den ayrılan şirketlere 536 milyon dolar verecek. Japonya’nın kararı, Çin’deki yatırımı Çin’den ülkesine getirmeyi amaçlayan 2019’daki Tayvan politikasına benziyor. Çin, Japonya’nın en büyük ticaret ortağı ve Japon şirketlerinin büyük yatırımları var. Japonya hükümeti, tedarik zincirlerini güvence altına almak ve Çin’deki üretime bağımlılığı azaltmak için başlattığı programın bir parçası olarak, fabrikaları Çin’den kendi ülkesine ve Güneydoğu Asya’daki diğer ülkelere taşımayı hedefliyor.

57 ŞİRKET TAŞINACAK

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yaptığı açıklamada, özel yüz maskesi üreticisi Iris Ohyama Inc. ve Sharp Corp. dahil olmak üzere 57 şirketin hükümetten toplam 57.4 milyar yen (536 milyon $) sübvansiyon alacağını söyledi. Paranın nerede ve ne kadar kullanılacağı hakkında ayrıntı verilmezken 30 firmanın daha üretimini Vietnam, Myanmar, Tayland ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine taşımak için para alacağı belirtiliyor.

TOPLAM KAYNAK 243.5 MİLYAR YEN

Ödemeler, hükümetin nisan ayında Çin tedarik zincirlerine bağımlılığı azaltmak için ayırdığı 243.5 milyar yen’den geliyor. ABD-Çin ilişkileri kötüleştikçe ve ticaret savaşının şiddeti arttıkça, ABD’de ve başka ülkelerde ekonomileri ve firmaları Çin’den nasıl ayıracakları konusunda endişeleri de artıyor. Şimdiye kadar başka hiçbir ülke bu değişimi teşvik etmek için somut bir politika yürürlüğe koymadı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir