İtalya’da 6 bin kişi virüs şüphesiyle gemide bekletiliyor

İtalyan bir şirkete ait geminin virüs şüphesiyle nedeniyle içindeki 6 bin kişi ile bekletildiği açıklandı. Çin’de ise virüs vakalarından bin 300’ünün durumunun ciddi olduğu açıklandı


İtalya’da cruise gemisinde 6 bin kişi virüs şüphesiyle bekletiliyor. Gemide bulunan Çinli bir çiftin virüs şüphesi taşıdığı öğrenildi. Rusya, Çin ile 4,300 km’lik sınırını kapattı. İsrailli El Al Airlines, 25 Mart’a kadar Pekin seferini durdurdu. İskandinav SAS Havayolu da Çin’e uçuşlarını durdurdu. THY, Çin’e uçuşlarını azaltma kararı aldı. Havaalanlarındaki kameraların 3’te 2’si virüsü tespitte başarısız çıktı. ABD toprağı olan Northern Mariana Islands, 30 gün boyunca Çinlilerin girişini yasakladı.

1300 VAKANIN DURUMU CİDDİ

Çin’de koronavirüs saptanan vaka sayısı 7 bini geçti. Yetkililer bu kişilerde bin 300’ünün durumunun ciddi olduğunu açıkladı. Virüsün başlıca semptomu ateş ve öksürük. Virüsün daha çok yaşlı erkeklerde görüldüğü açıklandı. Virüse yakalananların yaş ortalaması 55.5 çıktı. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada virüsün insandan insana geçtiği belirtilerek “Çin dışındaki vakalar her ne kadar az olsa da salgın artabilir” uyarısı yapıldı.

YASAKLAR ARTIYOR

Çin’de virüsle mücadelede birçok yerde maske takmak zorunlu hale getirildi. Virüsle ilgili dedikodu yaymak yasaklandı. Televizyonlarda programları yasaklandı. Virüs taşıyıp hastaneye gitmeye ceza kesiliyor. Çin lideri Xi Jinping’in söylediklerini uygulamayan ve işini aksatan yetkililer cezalandırılacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir