İşte virüsün merkezi Wuhan’daki son durum

Çin’deki Covid-19 salgınının merkezi olan 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde karantina en sıkı şekilde uygulanmaya devam ediyor. Ancak kentte virüsün insandan insana geçmesi önlenemedi


Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kenti haftalardır dünya basınının birinci gündem maddelerinden. Wuhan’da başlayan ve kısa sürede Çin geneli ile dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs olan Covid-19 salgını kentteki hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 23 Ocak’tan bu yana karantina uygulanan kentte, 8 gündür ise savaş dönemi şartları devrede. Kentte bir evden üç günde bir, sadece bir kişinin o da temel ihtiyaçlarını karşılaması için dışarıya çıkmasına izin veriliyor. Bugünden itibaren Wuhan’da özel araçların trafiğe çıkması da yasaklandı. 11 milyon nüfuslu kentte gönüllüler ile polis virüsle yakın temas kuranları yakalıyor. Yetkililer ev ev gezerek ateşi olanları saptıyor.  

FABRİKALAR HASTANE OLACAK

COVID-19 merkezi olan Wuhan’da daha önce salgınla mücadele için 12 spor salonu geçici hastaneye dönüştürülmüş ve 2 yeni hastane yapılmıştı. Salgının önüne geçmek için 15 üniversitenin yanı sıra boş fabrikalar ve depolar da hastaneye dönüştürülecek. Yatak sayısı 20 bini geçecek. Uzmanlar bu hastaneler sayesinde virüsün insandan insana geçmesini önlemeye çalışıyor. Wuhan’da hala virüsün insandan insana geçmesi engellenemedi.

KANALİZASYON DEZENFETKTE EDİLİYOR

Wuhan’da virüsün yayılmasını önlemek için kanalizasyon sistemine 2 bin ton dezenfekte döküldü. Çinli uzmanlar virüsün ishalden de yayılabileceğini düşünüyor. 2003’teki SARS salgınında Hong Kong’daki bir apartmanın kanalizasyon sisteminden virüs çok sayıda kişiye bulaşmış ve sadece bu olaydan 41 kişi ölmüştü. Koronavirusün başladığı Wuhan Seafood Market ise hala kapalı. COVID19 ‘un yarasalar-pangolinler aracılığıyla insana bulaştığı pazar şimdilerde günde iki kez dezenfekte ediliyor.

HUBEİ ‘DE DURUM İYİYE GİDİYOR

Çin’in orta kesiminde eyalet olan Hubei’nin toplam nüfusu 60 milyon civarında. Eyaletin başkenti Wuhan. Eyaletin geneli de tıpkı Wuhan gibi 23 Ocak’tan beri karantina altında. Hubei geneli için durumun iyiye gittiğini söyleyebiliriz. Wuhan dışında 4 gündür #COVID19’da taburcu olanlar virüse yeni yakalananlardan daha yüksek çıkıyor. Ayrıca Wuhan dışında 13 Şubat’tan beri vakalar düşüyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir