Irak enerji piyasasında Çin ayak sesleri

Ortadoğu enerji piyasasında aktif rol almak isteyen Çin, İran’dan sonra şimdi de Irak’la ilişkilerini sıcak hale getiriyor. İki ülkenin başbakanları bugün Pekin’de bir araya gelecek.


Başta Afrika olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yatırımlar yapan ve 1 Kuşak 1 Yol Projesi ile dünyayı kendine bağlamaya çalışan Çin, Ortadoğu’da da oldukça aktif. İran’da enerji alanında 400 milyar dolarlık yatırım planı yapan Çin, bölgedeki bir diğer oyuncu olan Irak’ta da aktif rol üstlenmek istiyor.

İKİNCİ BÜYÜK PETROL TEDARİKÇİSİ

Irak Başbakanı Adil Abdul Mahdi, Çin’in Irak’ın altyapısına ve enerji sektörlerine yaptığı yatırımlar ve yeni yatırımları görüşmek için bugün Pekin’de Çin Başbakanı Li Keqiang ile görüşecek. Çin, 2018’de Irak’ın en büyük ticaret ortağı olmak için yola çıktı. Toplam ticarette 30 milyar doları aştı ve Irak şu anda Çin’in en büyük ikinci petrol tedarikçisi.

İKİLİ İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Kuşak Yol Projesi’nin himayesinde, Çinli şirketler Pakistan gibi Irak’a yakın ülkelerde taşımacılık için otoyollar ve diğer kanallar inşa etti. Çin şimdi demiryolu projeleri ya da yeni uluslararası yolların kurulmasıyla Irak’ta yayılmaya çalışıyor. İki hafta önce, Çin’in Hilong Petrol Hizmetleri ve Mühendislik Şirketi ve Irak Enerji Şirketi, dünyanın en büyüklerinden biri olan Majnoon alanı da dahil olmak üzere ülke genelinde sayısız petrol alanından yararlanmak için ortak bir girişime karar verdi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir