İngiltere Çin’le kavgadan zararlı çıkıyor

ABD-Çin arasındaki savaşın bir benzeri Huawei üzerinden İngiltere ile Çin arasında başladı. İngiltere Huawei 5G ürünlerini yasakladı ancak iki ülke arasında bir ekonomik savaş ihtimalinde İngiltere’de 138 bin kişinin işsiz kalma ihtimali var


Geçtiğimiz hafta Huawei ürünlerini yasaklayan bir karar alan İngiltere, bu kavganın büyümesi halinde oldukça zararlı çıkabilir. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının bir benzeri yaşanması halinde İngiltere yüzbinlerce kişi işinden ve gelirinden olabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’nin Çin ile olan bağlantıları İngiltere’de 138.000 kişilik istihdamı destekliyor.

30 MİLYAR DOLAR İHRACAT VAR

Çalışma, İngiltere tarafıyla ikili ilişkinin değerini hesaplamak için ticaret, yatırım, turizm ve eğitim olmak üzere dört alana odaklandı. Cambridge Econometrics tarafından yürütülen araştırmaya göre ticaret, 90.000 ila 115.000 arasında iş anlamına geliyor. İngiltere Çin’e yılda 25 milyar dolarlık mal ve 5 milyar dolarlık hizmet ihraç ediyor. 

DÖRT ÖĞRENCİDEN BİRİ ÇİNLİ

Aynı zamanda İngiltere’de tüm yabancı öğrencilerin dörtte biri Çinli. Ekonomiye 2 milyar dolar değerinde katkıları var ve 18 bin kişilik istihdam yarattıkları hesap ediliyor. Araştırmaya göre, Çin’den gelen turistler de halihazırda 16 bin kişiye iş sağlamış durumda. Bazı sektörlerdeki İngiltere ile Çin’in rekabeti de var ancak yine de İngiltere’de şu anda kurulu olan Çin firmalarının 9 bin kişilik istihdamı var. En çok etkilenecek sektörler ise turizm ve eğitim, ulaşım ekipmanları, madencilik, mimarlık, mühendislik ve iş destek hizmetleri olarak sıralandı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir