İlk yumuşama soya ile başladı

Çin ile ABD arasında ateşkes G20’de sağlandı. İki devlet başkanı Trump ve Xi’nin görüşmelerinden saatler önce de Çin, ABD’ye yarım milyon tonluk ilk soya siparişini verdi


Ticaret savaşlarının başlaması ile ABD’den soya fasülyesi ithalatını durduran Çin’de ilk yumuşama sinyali de yine soyadan geldi. Japonya’nın Osaka kentinde yapılan G-20 Zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bir araya gelmesi ile yeniden başlayan görüşmelerde ilk adım atılmış oldu.

544 BİN TON SİPARİŞ VERİLDİ

ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre Çin, ABD’den 544 bin ton soya siparişi verdi. Trump-Xi görüşmesinden saatler önce verilen sipariş ticaret savaşında ilk yumuşama yaşanan ürün olarak da tarihe geçmiş oldu. Ticaret savaşları başlamadan önceki dönemden bu yana verilen tek seferdeki bu en büyük sipariş anlamında geliyor. Bir önceki büyük sipariş 828 bin ton ile verilmişti. ABD’nin soya ihracatı 12.23 milyar dolardan 3.13 milyar dolara inerek dörtte üç azalmıştı. Çin’in bu adımı, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi dolayısıyla “bir iyi niyet” adımı olarak gösterildi.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Virüs Çin’de enerji talebini düşürüyor

Virüs nedeniyle üretime ara veren fabrikalar, Çin'de enerji talebinin yüzde 1 azaltacak. Etki mart ayına kadar devam ederse, 2020'de talep 73 milyar milyar kilovat saate kadar düşebilir. Devam ederse Çin'in ekonomik büyümesi 4.2'ye gerileyebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir