İhracat şampiyonu iç pazarla büyüyecek

İhracat temelli büyüme modeli ile 40 yıla yakın süredir büyüyen Çin, şimdi küresel salgın ile birlikte ilk kez iç pazara yönlendi. 1.4 milyarlık nüfusun ihracattaki azalmayı bertaraf etmesi umuluyor


Dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi ve aynı zamanda başarı hikayesini de ihracat üzerine kuran Çin,  dünyayı sarsan Kovid-19 nedeniyle içeriye dönmek zorunda kaldı. Ülke ekonomisini tekrar canlandırmak için iç pazar şart. Aslında Çin’deki toparlanma diğer birçok büyük küresel ekonomiden daha erken geldi ve bu nedenle Çin malları için en iyi pazar aslında Çin’in kendisi.

1.4 MİLYARLIK PAZAR

Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin, ekonomik büyüme için içe bakarken, yerli tüccarların taleplerini karşılamak için çeşitli programlar başlattı. Çin hükümeti, dış ticaret şirketleri ve e-ticaret platformları, Kovid-19’un dış ticaret şirketleri üzerindeki etkisini hafifletmek için ihracata yönelik ürünleri iç pazara yönlendirmek için bir dizi önlem aldı. Uzmanlar 1.4 milyar nüfusa sahip büyük bir iç pazar olduğunu ve bu pazarın ihracattan oluşan açığı kapatabileceğini düşünüyor. İş dünyası da yerel süpermarketlerde ve mağazalarda pazar paylarını artırmaya çalışıyor. 

Yerel yönetimler de fabrikaları, dış ticaret şirketlerini ve yerel tüketicileri bir araya getirmek için canlı bağlantılar ve kısa videolara dayanan tanıtımlar yapıyor. Uzmanlar, Çin ekonomisinin yılın ikinci yarısında toparlanmadan önce büyüme yoluna dönmesini bekliyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir