Hükümet yasaklarına karşı ‘bluetooth’lu çözüm

Hong Kong’daki protestocular, hükümetin internet yasağına karşın yeni bir yol izlemeye başladı. Bluetooth üzerinden iletişim kurulmasını sağlayan Bridgefy adlı uygulamanın indirilme sayısı son iki ayda yüzde 4.000 arttı


Hong Kong’daki protestolarına devam eden halk, birbirleri arasında iletişim kurabilmek için yeni çözümler bulmaya başladı. Bridgefy adlı uygulamayı kullanmaya başlayan protestocular, internete gerek kalmadan bluetooth üzerinden organize olabiliyor. Uygulamada internetin olmaması, Çinli yetkililerin protestocuları tespitinde zorluk yaşamasına sebep oluyor. Araştırma firması olan Apptopia’ya göre ise uygulamanın son iki aydaki indirilme oranı yüzde 4.000 arttı.

KAPSAMA ALANI 100 METRE

Daha önce Çin’in popüler uygulaması olan WeChat üzerinden iletişime geçen protestocular, hükümetin mesajları takip etmesi üzerine bu tarz yola başvurdu. İki telefonun bluetooth üzerinden mesajlaşması için ise 330ft (100 metre) bir mesafe içerisinde bulunması gerekiyor. Forbes’a konuşan uygulamanın kurucusu Jorge Rios, insanların kendilerini organize etmek ve güvende hissetmek amaçlı bu uygulamayı kullandıklarını ifade etti.

TAYVAN, İRAN VE IRAK’TA KULLANILMIŞTI

Uygulama, San Francisco merkezli bir girişim tarafından tasarlanırken, önceleri büyük müzik veya spor etkinlikleri gibi yerlerde kullanılıyordu. Bunun yanı sıra benzer bir uygulama olan FireChat, Tayvan, İran ve Irak’ta kullanılmıştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir