Huawei’den Kanada’ya çağrı: İade sürecini derhal durdurun

Huawei şirketi, Çin ile ABD arasındaki krizin sıçradığı Kanada’ya çağrı yaptı. Yapılan açıklamada Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade sürecinin derhal durdurulması istendi


Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ve en çok akıllı telefon satan ikinci şirketi olan Çinli teknoloji devi Huawei ile Kanada arasındaki kriz büyüyor. Huawei’nin kurucusu Ren Zhangfei’nin kızı ve aynı zamanda şirketin CFO’su olan Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade süreciyle ilgili Pekin’den önemli bir açıklama geldi. Huawei şirketinin avukatları tarafından yapılan açıklamada Kanada’nın Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade sürecini derhal durdurması gerektiği kaydedildi.

‘İADE ŞARTLARI GEÇERLİ DEĞİL’

47 yaşındaki Meng Wanzhou, ABD’nin İran’a yaptırımlarını deldikleri gerekçesiyle Aralık 2018 tarihinde Vancouver’da gözaltına alınmıştı. Devam eden dava kapsamında 7.5 milyon dolar kefalet ile tutuksuz yargılanan Men Wanzhou, ayağındaki elektronik kelepçe ile geceleri ise Vancouver’daki milyon dolarlık malikanesinde geçirmek zorunda kalıyor. Huawei şirketinin avukatları, aralarında suçluların iadesi anlaşması olan iki ülke arasında bu işlemin ancak atfedilen suçun söz konusu iki ülke arasında da suç olarak kabul edilmesi halinde geçerli olabileceğini kaydetti. Avukatlara göre ABD’nin Huawei CFO’su Meng Wanzhou’yu İran yaptırımları ihlal etmekle suçladığı ve tutuklanmasını istediği tarihte ise Kanada’nın İran’a yönelik kabul ettiği yaptırımlarla ABD’nin uyguladığı yaptırımlara eşdeğer olmadığını savundu. Buna göre Kanada yasalarına göre çifte suçlanma prosedürünün bu dosyada geçerli olmadığı kaydedildi. Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade süreci davası 13 Kasım’dan bu yana sürüyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir