Hong Kong’daki üniversite işgali bitti

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Başkanı Yang Jiechi, resmi haber ajansı Xinhua’ya verdiği röportajda Hong Kong’ da gerçekleşen protestoların destekçisi olan ABD yasalarını şiddetle kınadığını belirtti. Öte yandan Polytechnic Üniversitesi’ndeki protestocuların işgali ise bitti  


Hong Kong’da devam eden gösteriler Çin ile ABD arasında krize neden olmaya devam ediyor. Pekin hükümeti, Washington yönetimini Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki göstericilere destek veren yasa tasarısından dolayı şiddetle kınadı. Açıklamayı Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Başkanı Yang Jiechi yaptı. Çin’in resmi ajansı Xinhua’ya konuşan tecrübeli diplomat Yang Jiechi, ABD’ye tasarıyı yasalaştırma çalışmalarını bir an evvel durdurması adına çağrıda bulundu.

 

TRUMP’IN ONAYINDA 

 

South China Morning Post’un haberine göre ise ABD’nin Pekin Büyükelçisi Terry Branstad’ın da yasa tasarısıyla ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. ABD Temsilciler Meclisi, üstündeki karar verilen yasa tasarısını bir hafta önce Beyaz Saray’a göndermişti. Ardından 417 – 1 olarak oy birliği ile kabul edilen ‘’ Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’’ senatodan geçti. Söz konusu tasarının ABD Başkanı Donald Trump’ın onayını beklediği biliniyor.

 

ÜNİVERSİTEDEKİ BEKLEYİŞ BİTTİ

 

Öte yandan Polytechnic Üniversitesi yerleşkesinde 10 gündür polis kuşatması altında olan yaklaşık 100 kişiyle ilgili de bir açıklama geldi. Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, protestocu öğrencilerin, buradan kendi rızalarıyla ayrılıncaya kadar güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşmayacağını bildirdi. Bu açıklamadan saatler sonra ise Polytechnic Üniversitesi yetkilileri kampüs içindeki neredeyse bütün göstericilerin gittiğini duyurdu. 17 Kasım’da başlayan işgal sonrasında bin 700 kişinin kampüsü terk ettiği açıklandı. Hong Kong’da haziran ayından bu yana süren Çin karşıtı gösterilerde şimdiye kadar 5 bin 200 kişinin gözaltına alındığı biliniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir