Hong Kong eleştirisi NBA’i 1.5 milyar izleyiciden etti

NBA takımlarından Houston Rockets’in Genel Menajeri Daryl Morey’in Hong Kong’u destekleyici tweet atması, Çin’de büyük tepkilere yol açtı. Çinli devlet kanalı CCTV tüm anlaşmaları iptal ederken, NBA konu hakkında özür diledi


Haftasonu Houston Rockets’in Genel Menajeri Daryl Morey tarafından “Özgürlük için savaş. Hong Kong’un yanında olun” atılan tweeti, Çin’in adeta gündemine bomba gibi düştü. Twitter’ın Çin’de yasak olmasına rağmen tüm ülkeye yayılan bu tweet, birçok resmi kuruluş tarafından kınandı. Her ne kadar Morey attığı tweeti kısa bir süre içerisinde silse de, durum sponsorlar ve Çin Basketbol Federasyonu’nun gözünden kaçmadı. Federasyon Houston Rockets ile işbirliğini askıya alacağını açıklarken, sponsor olan Şangay Pudong Kalkınma Bankası (SPD) takımla ilişkilerini bitirdiklerini söyledi.

Ayrıca Çin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi The People Daily gazetesi, Morey’nin yorumlarını eleştiren bir yazı yayımlarken, devlet televizyon kanalı CCTV de takımın oyunlarının yayınlarını askıya alacağını söyledi.

TEPKİLERE DAYANAMADI

Gelen tepkilere dayanamayan ve bunun üzerine özür amaçlı tweetler atan Morey, “Çin’deki Rockets hayranlarına zarar vermek niyetinde değildim. Sadece tek bir düşünceye dayanarak, karmaşık bir olayı dile getirmiştim. Attığım tweet, bana diğer bakış açılarını duymak ve düşünmek için büyük fırsat sağladı” ifadelerine yer verdi. Attığı tweetin hiçbir şekilde Rockets veya NBA’i temsil etmediğinin de altını çizen Morey, “Çinli hayranlarımızın ve sponsorlarımızın sağladığı önemli desteği her zaman takdir etmişimdir. Tweetler benim şahsi düşüncelerimdir. Hiçbir şekilde Rokets veya NBA’yi temsil etmez” değerlendirmesinde bulundu.

NBA ÖZÜR DİLEDİ

NBA ise konuyla ilgili İngilizce ve Çince olmak üzere iki ayrı dilde resmi beyanlarını yayımladı. Özürde atılan tweetin talihsizliğine yer verilirken, Çinli taraftarları rahatsız olmasından dolayı üzüldükleri belirtildi. NBA sözcüsü Mike Bass, “Çin tarihine ve kültürüne büyük saygı duyuyoruz. Bu alanda sporun ve NBA’nin kültürel farklılıkları köprülemek ve insanları bir araya getirmek için birleştirici bir güç olarak kullanılabileceğini umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ROCKETS’İN SAHİBİ DE KINADI

Tüm dünyada olayın yankı uyandırmasından sonra Hosuton Rocket’in sahibi Tilman Fertitta, attığı bir tweet ile durumu kınadı. Takımın bir siyasi örgüt olmadığını belirten Fertitta, “Çok büyük bir tepki aldık. NBA’in uluslararası alanda tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Siyasi bir örgüt değiliz” dedi.

HAYRANLIK YAO MİNG’DEN GELİYOR

Aslında NBA takımı Houston Rockets’in Çin anakarasında çok büyük hayranları bulunuyor. Bu hayranlık ise 2002 senesinden geliyor. Tüm zamanların en ünlü Çin basketbolcusu Yao Ming’in Rockets kariyeri, ülkede büyük hayranların oluşmasına sebep olmuştu. Çinli taraftarlar, sporcunun Rockets’le olan tüm kariyerini büyük bir hayranlıkla takip etmişti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir