Her yıl 200 bin çocuk kayboluyor

Çin toplumundaki en büyük problemlerden biri de kaçırılan çocuklar. Ülkede her yıl 200 bin çocuk kaçırılıyor


Batı basınında sık sık Çin’de yıllar sonra birbirlerini bulan ailelerin haberlerine yer veriliyor. Son olarak 3 yaşında sokakta oynarken kaçırılan bir kadının 30 yıl sonra annesine kavuştuğu anların görüntüleri Avrupa basınında geniş yankı buldu. Kaçırıldığı yerden 550 kilometre uzaklıkta başka bir hayat yaşayan kadın, Çin’de kayıp çocukların  bulunması için geliştirilen Ulusal DNA Verileri sayesinde gerçek ailesine kavuştu.

TAM 30 YIL SONRA DÖNDÜ  

Jiangxi eyaletinde bulunan Yingtan kentinde 1989 yılında annesinin manav dükkanın önünden kaçırılan Jin Ting, şimdilerde 33 yaşında ve üç çocuk annesi. Çin merkezli Jiangxi Morning Post gazetesinin haberine göre Jin Ting, gerçek ailesini Baobeihuijia sitesi üzerinden buldu. DNA testleri yapan site üzerinden ailesini bulan Jin Ting, kaçırılmasından tam olarak 30 yıl sonra aynı tarihte ailesiyle yeniden kavuştu.

ÖZELLİKLE KIRSAL KESİMDE YAYGIN

Çin’de çocukların kaçırılması hala çok sık görülen bir olay. Özellikle de kırsal kesimlerde yaşayanlar çocuk tacirlerinin hedefi oluyor. Çin’de yıllarda uygulanan tek çocuk politikasının bu durumda etkili olduğu düşünülüyor. Ailelerin erkek çocuklarını kızlara tercih etmesi de bir diğer sebep olarak gösteriliyor. Kaçırılan erkek çocuklar, erkek çocuk isteyen ailelere satılıyor. Çin’de her yıl 200 bine yakın çocuğun kaçırıldığı düşünülüyor. Bu çocuklardan da sadece 200 tanesi gerçek ailelerini bulabiliyor.

 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir