Ford, Çin’de kendi markasıyla pick-up üretecek

Çin’in dev ithalat fuarına katılan Ford, üretim için ilk sinyalleri verdi. Şehir merkezlerine giriş yasağı yumuşatılırsa pick-up’larda talep patlaması yaşanan Çin’de Ford markalı ürünler üretilecek


Ford Motor Co. düzenlemelerde değişiklik olması ve daha serbest bir piyasa yaratılması halinde Çin’de Ford markalı pick-up üretmeyi düşünüyor. Şangay’daki Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE), ürünlerini sergileyen yabancı otomobil üreticilerinden biri olan Ford, getirdiği araçların birçoğu pick-up ve kamyonetler oldu. Bunun sebebi ise Çin’de pick-up’lara olan talepteki hızlı artış. Çin geçtiğimiz yıl bu talep patlaması ile dünyanın ikinci büyük pick-up pazarı haline gelmişti. 

ŞEHİR MERKEZLERİNDE İZİN VERİLMİYOR

Hem geleneksel tarımla uğraşanlar hem de küçük işletmeler için pick-upular oldukça önemli hale geldi. Ancak birçok büyük Çin şehrinin, bu araçların şehir merkezlerine girmesini engelleyen kısıtlamaları var. Ancak bazı kentsel alanlar, son yıllarda kuralları rahatlattı ve bu hamle satışları artırdı.

Ford’un üst düzey bir yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre kendi markasıyla üretim yapmak isteyen Ford, yasakların yumuşatılmasını bekliyor. Şu anda Ford’un Çin’de yerel partneri olan JMC ile ortak üretimi var. JJMCFord teknolojisini kullanıyor. Ortak firmada Ford’un payı ise yüzde 32 düzeyinde. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir