En yeni silahlar görücüye çıkacak

Çin 70’inci yıl kutlamalarında gövde gösterisine hazırlanıyor. Ülkenin en yeni ve gelişmiş silahları 1 Ekim’de yapılacak olan resmi geçit töreninde kullanılacak. En gözde silahlar ise drone ve füzeler


Dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan Çin, yeni ve modern silahlarını görücüye çıkarıyor. 1 Ekim Salı günü resmi geçit töreninde 70’inci kuruluşunu kutlayacak olan Çin, en gelişmiş silahlarını da görücüye çıkaracak. 15 bin personelin görev yapacağı 160 uçak ve 580 parça askeri ekipmanın kullanılacağı geçit töreni 80 dakika sürecek.

GELİŞMİŞ DRONE VE FÜZE SİSTEMLERİ

Drone teknolojisi ve dünyanın en iyilerinden biri olan füze sistemleri gösterilecek yeni ürünlerden. Askeri Geçit Töreni Komitesi Başkan Yardımcısı Tümgeneral Tan Min, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada gösterilecek olan silahların tamamının Çin malı olduğunu ve ülkenin savunma sanayisinde eriştiği Ar-Ge ve inovasyonun boyutunu göstereceğini vurguladı.

10 NÜKLEER BAŞLIK TAŞIYABİLİYOR

DF-41 füze sistemleri kıtalararası balistik bir füze olarak en gözde silahlardan biri. Bazı tahminlere göre şu anda dünyadaki en güçlü füze sistemi. DF-41’in uzun süre Çin’in envanterindeki en gözde silahı olacağı belirtiliyor. 1997 yılından bu yana geliştirilen sistem 2015 ve 2017 yıllarındaki törenlerde de sergilendi. DF-41’in 15 bin kilometre menzili ve 10 adet farklı nükleer savaş başlığını taşıma kapasitesi var. Şu andaki menziliyle Çin’den çıktığı anda 30 dakikada ABD’ye varıyor.

Jl2 adlı denizaltı da en yeni silah sistemlerinden. Jin sınıfı denizaltılar nükleer enerji ile çalışıyor ve balistik füze taşıyor. Dört tane üretilen ve hizmete alınan denizaltıdan iki tanesi de üretimde. Her denizaltı 12 savaş başlığı ve taşıyabiliyor. 7 bin 200 kilometre de menzile sahip.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir