En çok milyarder çıkaran ülke artık Çin

Haftada iki milyarderin çıktığı ülke olan Çin’de bir fotoğraf ile milyoner olan da var, kimya öğretmenliğinden ilaç devine dönüşen de…


Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin bu özelliğini 2030’dan itibaren Hindistan’a kaybedecek. Pekin hükümet verilerine göre, ülke nüfusu 2029 yılında ise zirve yaparak 1 milyar 440 milyona çıkacak. Ancak bu rakamı Asya’nın bir diğer önemli ülkesi Hindistan’ın geçmesi bekleniyor. 

Peki dünyanın en kalabalık ülkesinin askeri gücü ne durumda? Uluslararası araştırmalara göre Çin, ABD’nin ardından dünyanın en güçlü ikinci ordusu konumunda. Çin ordusu, ABD, Rusya, Almanya ve Fransa’nın ardından dünyanın en çok silah üreten beşinci ülkesi.  Pekin hakkında bir diğer ilginç bilgi Çin’de yaşayan Türklerle ilgili. Türkiye Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Çin’de 6 bin Türk vatandaşı yaşıyor.

PARA PARA PARA…. 

Çin’e dair en ilginç detaylar ise aslında ekonomi alanında gizli. Forbes dergisine göre örneğin Çin’de tam 658 milyarder bulunuyor. Dolayısıyla en çok yeni milyarder çıkaran ülke de Çin oldu. Çin’de bir yılda haftada iki milyarder çıktı. Milyarderlerin başkenti değişti artık Pekin. Çin’in başkentinde 100 milyarder yaşıyor, New York’ta 95.

BİR FOTOĞRAF YETTİ

Ülkenin en zengini ise Alibaba isimli online alışveriş sitesinin kurucusu Jack Ma. Jack Ma’nın kişisel serveti 36 milyar dolara yaklaştı. Çin’de 2009’da elindeki çay bardağı ile “sister milk tea” olarak ünlenen 26 yaşındaki Zhang Zetian, şimdilerde ülkenin en geçen kadın milyarderi.

Öte yandan geçtiğimiz ay Çin’in en zengin çifti de değişti. İlaç firması Hansoh’un en büyük hissedarı Zhong Huijuan ile ülkenin en büyük özel ilaç firmasının sahibi Sun Piaoyang, artık Çin’in en zengin çifti. Servetleri 19 milyar $ oldu. Zirvede Çin’in Google’ı Baidu’nun kurucusu Robin Li ile eşi vardı. Çin’de eski öğretmenler zirvede diyebiliriz yani. Kişisel serveti 36 milyar dolar olan Jack Ma eski bir İngilizce öğretmeni. Çin’in en zengin kadınlar listesinde üçüncü sırada olan Zhong Huijuan da eski bir kimya öğretmeni.

Ülkede ikinci nesil zenginlere ise “fuerdai” deniliyor. Çoğu tek çocuk olan fuerdai’ler bir yandan babalarından kalan milyarlara hükmediyor, bir yandan da lüks yaşantılarında sınır tanımıyor. Fuerdai’lerin 2025 yılında küresel çaptaki lüks endüstrisinin (250 milyar $) yüzde 46’sını oluşturması bekleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir