Ekonominin yükselen yıldızı göz yaşartıcı gaz üreticileri

Hong Kong’taki ayaklanmalar, herkese zarar verdi. Ancak bir kesim var ki bu olaylardan olumlu etkilendi. Çin’deki göz yaşartıcı gaz üreten firmalar, bu sürecin kazananları oldu


Çin’deki suçluların iadesi sebep gösterilerek başlayan ve gerginliğinin artarak devam ettiği Hong Kong olayları, göz yaşartıcı gaz bombası üretiminin artmasına sebep oldu. Hong Kong polisinin göstericilere karşı yoğun bir şekilde bu silahı kullanmasıyla birlikte üreticiler, artan talebi karşılamak amacıyla üretim kapasitelerini artırdı.  Geçtiğimiz günlerde New York Times tarafından açıklanan verilere göre, protesto gösterileri boyunca toplamda 1.800 adet göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Bu durum dünyanın farklı yerlerinden tepki ile karşılansa da, Hong Kong polisi bu silahı kullanmaya devam etti.

İKİ SENEDE ŞİRKET SAYISI 3 KAT ARTTI

İlk defa 1990’lı yılların başında göz yaşartıcı gaz üretimine başlayan Çin hükümeti, 2011 ve 2016 yıllarında Guangdong eyaletindeki toprak ele geçirmelerine ilişkin gösteriler de dahil olmak üzere ülkenin en yüksek profilli protestolarında göz yaşartıcı gaz kullandı. Ayrıca 2016 yılında toplamda 16 şirket göz yaşartıcı gaz tedarik etmek için ihaleye girerken, bu sayı 2018 senesinde 50’ye yükseldi. Bunun yanı sıra Çin’de üretilen göz yaşartıcı gazın, Tayland’ın siyasi olayları, Arap baharı, Sudan ve Venezuela’daki hükümet karşıtı gösterilerinde göstericilere karşı kullanıldığını belirtildi.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir