Dünyada iki güvenlik kamerasından biri Çin’de

Dünyadaki her iki güvenlik kamerasından biri Çin’de. Kişi başına güvenlik kamerası sayısında da ilk 20’deki 18 şehir Çin’de. Taiyuan şehri bin kişiye 119.6 kamera ile ilk sırada. Listede Çin dışında sadece İngiltere’den Londra ve Hindistan’dan Haydarabad şehirleri var


En çok kamera ile gözetleme ve denetleme yapılan ülke açık ara Çin olmaya devam ediyor. Dünyada küresel olarak 770 milyon kamera var ve bunların yüzde 54’ü Çin’de. Dünyada sokaklarında en çok güvenlik kamerası olan ilk 20 şehrin 18’i Çin’de. İlk 20’de Çin ile birlikte yer alan sadece ülke ve şehir var. Londra, dünyanın en yüksek üçüncü güvenlik kameralarına sahip olan şehir oldu. Dünyanın ilk 20’sinde daki ülkeleri arasında olan tek şehir de Londra. Başkent 9.3 milyon kişi için 627 bin 727 kameraya sahip. Bin kişiye düşen kamera sayısı 67.5 olarak hesaplandı. 

İLK SIRADA TAİYUAN VAR

Bu dışında Hindistan da Haydarabad şehri ile listede yer aldı. Güney Hindistan’daki Haydarabad, her bin kişi için 30 kamerayla 16’ncı sırada geliyor. Kuzeydoğu Çin’deki Taiyuan, verilere göre, her bin kişiye 119.6 kamera ile dünyanın en fazla gözetimine sahip. Doğu Çin’in Şangay yakınlarındaki Wuxi, her 1000 kişiye 92.1 kamera ile listede ikinci sırada yer alıyor.

KORONA’DA İŞE YARADI

Listede yer alan diğer Çin şehirleri arasında başkent Beijing, finans merkezi Şangay, teknoloji merkezi Shenzhen, Hangzhou, Harbin ve Chengdu var. Çin, bir süredir nüfusunu izlemek için yüksek düzeyde gözetim ve yüz tanıma teknolojisi kullanıyor. Koronavirüs pandemisinde sokağa çıkma yasağı sırasında, insanların evlerinden ayrılmamaları için bu kameralar çok kullanıldı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir