Dünya Kovid-19’a karşı sürü bağışıklığından çok uzakta

Bir ülkede Kovid-19’a karşı sürü bağışıklığı olması için nüfusun en az yüzde 60’ının antikor kazanması gerekiyor. Ancak dünya bundan çok uzakta


South China Morning Post gazetesindeki habere göre Çin’de ilk Kovid-19 vakası 17 Kasım’da saptandı. Çin, 8 Aralık’ta ise Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdi. İngiliz Guardian gazetesine göre de ülkeler ilk vakalarını yeniden araştırıyor. İngiltere’de İlk vaka 31 Ocak’ta saptandı. Ancak şimdi Kovid’in ‘in ülkeye gelişi en genç Aralık 2019 olarak düşünülüyor.

Daha önce Kovid-19’un ülkelere ilk geliş tarihlerinin bilinenden çok önce olabileceği tartışılmaya açıldı.
Fransa: İlk vaka 24 Ocak. Ancak aslında Aralık başı olabilir.
ABD: İlk vaka 21 Ocak. Ancak Kasım sonu olabilir.
İtalya: İlk vaka: 31 Ocak. Ekim-Aralık arası olabilir.

ÜLKELERİN ANTİKOR SEVİYELERİ

Bir diğer tartışma konusu da ülkelerin antikor seviyeleri. Birçok ülkede salgının yayılmasının engellenmesi için uygulanan yasaklar kaldırılıyor. Ancak ikinci dalga endişesi hala sıcak. New York Times gazetesindeki bir habere ise dünya Kovid-19’a karşı sürü bağışıklığı seviyesinden çok uzakta.

-New York City: %19.9 bağışıklık oluştu (2 Mayıs)
-Londra: %17.5 (21 Mayıs)
-Madrid: %13.5 (13 Mayıs)
-Stockholm: %17.5 (20 Mayıs)
-İngiltere: Nüfusun %7’sine virüs bulaştı
-İspanya: Nüfusun %5 ile %7’sine virüs bulaştı
-Fransa: Nüfusun %5 ile %6’sına virüs bulaştı
-Çin-Yeni Zelanda-Slovenya-Finlandiya-Almanya-Avustralya gibi ülkeler ikinci dalganın beklenmediğini açıkladı.
-İspanyol gribinde en çok ölüm ikinci dalgada yaşanmıştı.
-Öte yandan Çin’in Wuhan kentinde yani Kovid-19’un ilk merkezi olan şehrin tamamına yani 11 milyon kişiye antikor testi yapıldı. Kentteki antikor seviyesinin yakında açıklanması bekleniyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’da da rastgele seçilen 10 bin kişiye bugünden itibaren nükleik asit testi uygulanıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir