Dünya genelinde Kovid-19 gelişmeleri

İngiltere’de huzurevlerinde kalanlara “Kovid-19’a yakalanırsanız hastaneye gitmek istemeyecekseniz” şeklinde kağıt imzalattığı ileri sürüldü. İşte dünya genelinde yaşanan gelişmeler


Dünya genelinde Kovid-19 vakaları 2,183,964’e yükselirken, ölümler 146,873 oldu. Salgında iyileşenlerin sayısı 552,823’e yükseldi. Dünyadaki Kovid-19 gelişmelerini ülkelere göre anlık olarak aktaran ‘worldometers’ sitesindeki bilgilerde 1,484,268 aktif hastanın olduğu, bunların 1,427,677’sinin yani yüzde 96’sının hafif durumda olduğu ve 56,591’inin yani yüzde 4’ünün ise durumunun ciddi olduğu kaydedildi.

BAĞIŞIKLIK KARTI

Şili’de dünyada ilk kez Kovid-19’dan iyileşenlere bağışıklık kartı verilecek. Bu kart sahibinin virüsü yendiği ve artık bulaştırıcı riski olmadığını işine ve normal hayatına dönebileceğini gösterecek.

GECEKONDU MAHALLESİNDE PANİK

Hindistan’da 1 milyon kişinin yaşadığı gecekondu bölgesi Dharavi’de korku büyüyor. 70 vaka var, 8 kişi de öldü. Asya’nın en büyük gecekondu bölgesinde sosyal mesafenin uygulanması mümkün değil. Kovid-19’un hızla yayılmasından endişe ediliyor.

HUZUREVİ TRAJEDİLERİ BİTMİYOR

ABD: New Jersey’deki bir huzurevinin kulübesinde 17 yaşlının cansız bedeni bulundu.
İngiltere: Huzurevlerindeki yaşlılara Kovid-19’a yakalanmaları halinde hastaneye gitmeyeceklerine dair kağıt imzalatıldığı ileri sürüldü…

ÜLKEDEKİ HUZUREVLERİNE TEST

11.5 milyon nüfuslu Belçika’da şimdiye kadar 34,809 vaka ve 4,857 ölüm var. Ölenlerin %49’u huzurevi sakinleri oldu. Ölenlerin sadece %6.5’u kanıtlanmış Kovid-19 vakası. Belçika, hastane dışında ölen ama semptom gösterenleri Kovid-19’dan ölmüş sayan birkaç Avrupa ülkesinden biri. Belçika’da tüm huzurevlerindeki 210 bin kişiye Kovid-19 testi yapılacak. Belçika; Avrupa’da en fazla ölümün olduğu 5. Ülke. Bu duruma ülkede hastane dışında ölenlerin de Kovid-19’dan ölmüş sayılmasının neden olduğu düşünülüyor. Avrupa’da ölenlerin yarısı huzurevi sakini…

DÜNYA ARTIK BIRAKTIKLARI GİBİ DEĞİL

Uluslararası Uzay İstasyonu’na pandemi öncesi giden Oleg Skrypochka, Jessica Meir ve Andrew Morgan; bir yılın ardından Dünya’ya döndü… “Jessica Meir: Biz ayrıldıktan sonra yaşanan değişikliklere inanmak çok zor…” dedi.

HAFTASONU 2.5 GÜNE ÇIKACAK

Çin’de ekonomiyi canlandırmak için birçok kentte halka alışveriş çekleri dağıtılıyor. Şimdi de harcamaların artması için haftasonu tatilinin 2.5 güne çıkarılması gündemde.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir