Çin Komünist Partisi, Dördüncü Plenum toplanıyor

Çin’de bugün ülkenin en önemli toplantılarından biri başladı. Çin Komünist Partisi’nin Merkezi Komitesi, perşembe gününe kadar sürecek toplantılarda kritik kararlar alacak


Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana iktidarda olan ve ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi’nin en önemli toplantılarının başında gelen Merkezi Komite zirvesi bugün başladı. Çin Komünist Partisi’nin Merkezi Komitesi’nin başkent Pekin’deki toplantıları perşembe gününe kadar sürecek. 19’uncusu gerçekleştirilen Merkezi Komite toplantılarında Devlet Başkanı Xi Jingping ana konular üzerindeki politikalarını, neler yaptıklarını ve neler yapacaklarını anlatacak. Toplantıların ana gündem maddelerinin başında ise ABD ile yaşanan ticaret savaşı ve Hong Kong krizi geliyor. Merkezi Komite üyelerinin sayısının 370 civarında olduğu tahmin ediliyor.

ANLAŞMAZLIKLAR SIZMIYOR

Diğer taraftan toplantılar çerçevesinde gözler Çin devletinin en tepe noktası olan plenum zirvesinde olacak. Dördüncü Plenum toplantıları kapalı kapılar ardında gerçekleştiriliyor. Toplantıdan dışarıya tek bir cümle bile sızmıyor. Ayrıca toplantı çerçevesinde yaşanan anlaşmazlıklara dair herhangi bir açıklama da yapılmıyor. Toplantıda konuşulanları sadece Xinhua ajansı geçiyor. Plenum’daki ülkenin gelecekteki liderleri belirlenecek ve hatta 2022’den sonra da görevine devam etmesi beklense de geleceği net olmayan Devlet Başkanı Xi Jinping ile ilgili de kararlar verilecek.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir