Çinliler Türkiye’ye lükse geliyor

Türkiye ile Çin arasında hızla ilerleyen ilişkiler tüketimde de kendini gösterdi. Türkiye’ye gelen Çinliler en çok lüks perakende ürünleri ile sağlık ve kültür turları ile golf dersleri alıyor.


Çin ile ikili ilişkiler kültürel ve turizm ayağında hızla ilerlerken ekonomik anlamda da son yıllarda yatırım miktarı yüzde 120 arttı. Türkiye’ye Çin’den gelen yatırımdaki bu artışla birlikte faaliyet gösteren firma sayısı da 1.000’i geçti. Power Construction Corp of China, Huawei Technologies, ICBC, Bank of China ve China Railway Rolling Stock Corp gibi firmalar Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 

KÜLTÜR VE SAĞLIK ÖN PLANDA

Ekonomideki bu yatırımlar dışında işin tüketim kısmı da oldukça hızlı ilerliyor. Uzmanlara göre Türkiye’ye gelen Çinli ziyaretçiler lüks tüketim malzemelerine ve lüks hizmetlere para harcıyor. Çinli turistler arasında şu anda en popüler Türkiye ürünleri, lüls perakende, kültürel turlar, sağlık turları ve golf dersleri.  Uzmanlara göre Türkiye Çin kadar diğer Asya ülkeleri için de büyük bir turizm pazarı olmaya müsait.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir