Çinliler sayesinde 100 milyar doları oldu


Çinli gençlerin lükse düşkünlüğü Serveti 100 milyar doları geçenler listesine bir kişiyi daha ekletti

Babaları, Mao döneminde yasaklar ve yokluklar içinde büyüyen Çinli gençler ülkelerinin zenginleşmesinin tadını doyasıya çıkarıyor. 1980’ler ve 1990’larda doğan Çinli gençler, küresel lüks harcama piyasasını adeta yeniden şekillendiriyor. Öyle ki Çinliler’in lüks harcamaları 2025 yılında 178 milyar dolarak ulaşacak. Çin’de gençlerin lükse bu denli düşkünlüğü ise Fransız işadamı Bernard Arnault’a 100 milyar dolarlık bir servet kazandırdı. Fransa merkezli birçok lüks markayı içinde barındıran LVMH’nin CEO’su olan Bernard Arnault, dünyada kişisel serveti 100 milyar doları geçen üçüncü kişi oldu.

CÜZDANLAR, KONYAKLAR, SAATLER

Başını 120 milyar dolar ile Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un çektiği ve ikinci sırada 107 milyar dolar ile Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in olduğu listenin son sırasında ise 100,4 milyar dolar ile Bernard Arnault yer aldı. Aynı zamanda , Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre serveti en hızlı artan kişi olan Bernard Arnault’un paralarını bu denli katlamasında en önemli aktör ise Çinli gençler oldu. Babaları milyoner olan Çinli gençler son yıllarda, LVMH şirketinin bünyesinde bulunan Louis Vuitton cüzdanlarına, Dom Perignon şampanyalarına, Hennessy konyaklarına ya da Tag Heuer marka saatlere adeta hücum ediyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir