Çinli uzmandan Nisan ayı müjdesi

Çin’de 2002’de SARS’ı bulan şimdilerde de Kovid-19’a karşı mücadele eden ekibin lideri olan Zhong Nanshan dünyayı uyardı: 4E çok önemli. Önlemler kadar bireylerin kurallara uyması çok önemli. Tüm ülkelerin tedbirleri sıkı bir şekilde uygulaması halinde salgın Nisan ayında kontrol altına alınacak


Çin’de yeni tip koronavirüs olan Kovid-9 salgınında son 24 saat içinde ülke içindeki yeni vaka hiç saptanmadı. 54 Kovid-9 vakasının tamamının yurtdışı kaynaklı olduğu açıklandı. Kovid-19 merkezi olan Wuhan’da da yine yeni vaka hiç yok. İthal vakalar artınca ülkedeki tüm sinemalar ise yeniden kapatıldı.
Wuhan’daki şehir içi ve şehirlerarası tren seferleri de bugün yeniden başladı.

BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE ZİRVE YAPACAK

Çin’de 2002’de SARS’ı bulan şimdilerde Kovid-19’a karşı mücadele eden ekibin lideri olan Zhong Nanshan, tüm ülkelerin tedbirleri sıkı bir şekilde uygulaması halinde salgının nisan ayında kontrol altına alınacağını söyledi. Video konferans yolu ile ABD’li uzmanlarla tecrübelerini paylaşan Zhong Nanshan, salgının önümüzdeki haftalarda Avrupa genelinde zirve yapacağını ve ardından da düşmeye başlayacağını kaydetti. Önlemleri sıkı bir şekilde uygulanması halinde de pandemiye karşı ilk küresel başarının Nisan ayında gelmeye başlayacağını kaydetti. Çinli uzman alınan kararlar kadar halkın da bu kadar tam anlamıyla uymasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

4 ERKEN UYARISI

Salgının Wuhan kentinde 23 Ocak ile 4 Şubat arasında hasta sayısı anlamında zirveye ulaştığını kaydeden Zhong Nanshan, 4 hafta sonra ise salgının kentte kontrol altına alınmaya başladığını aktardı. Zhong Nanshan, bunu yaparken de eski tecrübelerinden faydalandıklarını ve iki temel yol izlediklerinin altını çizdi: Salgını bastır ve yayılmasını önle. Çinli uzman Zhong Nanshan ayrıca 4E’ye dikkat çekti; Erken ortaya çıkarma, erken raporlama, erken karantina ve erken tedavi… Zhong Nanshan vakaların saptanması ve izole edilme sürecinde ise sadece semptom gösteren vakalara değil, semptomları ortaya çıkmayan vakaların da kontrol altına alınması ve kontakt kurduğu kişilerin belirlenip hepsinin gözlem altında tutulması gerektiğini kaydetti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir