Çinli öğrenciler PISA testinde zirvede

OECD tarafından 3 yılda bir gerçekleştirilen PISA testinde Çinli öğrenciler okuma,bilim ve matematik alanlarında birinci oldu.


Çinli öğrenciler, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün ev sahipliği yaptığı son PISA küresel eğitim testinde okuma, bilim ve matematikte en yüksek puanı aldı.

OECD PISA testi, 79 ülkede 15 yaşındaki yaklaşık 600.000 öğrenciyi okuma, bilim ve matematik alanlarında test etti. Asıl odak noktası okumalar oldu. Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerinden Pekin, Şanghaylı öğrenciler bu teste Çin adına katıldılar. Okuma konusunda diğer ülkelere göre daha yüksek bir başarı gösterdiler.

ÇİN’İ TAKİP EDENLER YİNE ASYA’DAN

Başarılı öğrencilerin en yakın takipçileri Çin’in Özel İdare Bölgeleri Macao ve Hong Kong oldu. Toplamda en iyi OECD ülkeleri ise Estonya, Kanada, Finlandiya ve İrlanda.

GELİŞMİŞ ÜLKELER İYİLEŞME GÖSTERMİYOR

OECD sonuçları eğitim konusunda bir çok noktayı aydınlatırken, özellikle gelişmiş ülkelerin son on yıldaki performanslarında çok az iyileşme olduğu kaydedildi. Çok az gelişme olmasına rağmen aynı dönemde okullaşma harcamaları yüzde 15 oranında arttı.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir