Çinli dolar milyarderinden 1.4 milyar $ yatırım 

Singapur’un en zengin isimlerinden Çin kökenli Zhong Sheng Jian, Çin’de 7 yılda 1.4 milyar dolarlık proje geliştirecek. Zhong’un ortağı Rönesans’ın da hissedarı olan Singapur devlet fonu GIC


Singapur’un en zengin isimlerinden Çin kökenli Zhong Sheng Jian, Çin’de 7 yılda 1.4 milyar dolarlık proje geliştirecek. Zhong’un ortağı Rönesans’ın da hissedarı olan Singapur devlet fonu GIC Singapur’un en zengin isimlerinden biri Zhong Sheng Jian. 1988 yılında Çin’den ayrılarak Singapur’da yaşayan milyarder işadamının 1.6 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Çinli milyarder kurduğu emlak şirketi Yanlord Land ile Asya’da bir çok ülkede faaliyet gösteriyor. Çin asıllı milyarder bu kez Çin’de yatırımlarını artırmak için için kolları sıvadı. Yanlord Land şirketinin patronu olan Zhong Sheng Jian, Singapur Devleti’ni ikna ederek Çin’e yatırım yapmaya karar verdi. Türkiye’de de yatırımları bulunan Singapur devlet fonu GIC ile anlaşan Yanlord Land şirketi, Çin’e yatırım yapmak için bir platform kurduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada 7 yıllık sürede 1.4 milyar dolarlık projeler geliştirecekleri ifade edildi.

İKİ PROJESİ VAR 

Daha önce de benzer işbirliği yapan Yanlord ve Singapurlu GIC, 2006 yılından bu yana Nanjing başta olmak üzere bazı Çin şehirlerine projeler yapıyordu. Yanlord Başkanı ve CEO’su  Zhong Sheng Jian, “İşbirliği programı Çin’deki varlığımızı daha da güçlendirecek ve hissedarlar için değer yaratacak” dedi. Çin’deki emlak projelerine odaklanmasının yanı sıra, Yanlord’un şu anda Singapur’da geliştirilmekte olan iki konut projesi var: Leedon Green ve Dairy Farm Residences.

RÖNESANS’IN % 21’İNİ ALMIŞTI

22 Mayıs 1981’de kurulan Singapurlu GIC, dünya genelinde 10 ofisi bulunuyor. Toplam varlıkları 440 milyar doları bulan GIC, 2014 yılında Rönesans Gayrimenkul’e ortak olmuştu. GIC, 250 milyon euro karşılığında Rönesans’ın yüzde 21.4 hissesini satın almıştı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir