Çinli doktordan itiraf: Wuhanlı yetkililer ilk başta verileri doğru vermedi

SARS virüsünü ilk bulan isim olan ve şimdilerde de Çin’in Kovid-19 ile mücadele ekibinin başında yer alan Doktor Zhong Nashan, “Wuhanlı yerel yetkililer ilk etapta gerçekleri gizledi” dedi


Çin hükümetinin koronaviüs danışmanı olan ünlü Dr. Zhong Nanshan, ABD merkezli CNN televizyon kanalına konuştu. SARS virüsünü ilk bulan isim olan ve şimdilerde de Çin’in Kovid-19 ile mücadele ekibinin başında yer alan Doktor Zhong Nashan, “Wuhanlı yerel yetkililer ilk etapta gerçekleri gizledi” dedi Dr. Zhong Nanshan, “Diğer ülkelerden daha iyi durumda değiliz. İkinci dalga yaşanabilir. Tehdit çok büyük. Toplumun bağışıklığı hala zayıf” uyarılarında bulundu.

 ‘GERÇEĞİ SAKLADILAR’

18 Ocak’ta gittiği Wuhan’da 20 Ocak’ta Kovid’in insandan insana geçtiğini ilk açıklayan kişi olan Dr. Zhong Nanshan; “Wuhanlı yerel yetkililer ilk etapta gerçekleri bizimle paylaşmadı. Virüs denizaşırı ulaşmıştı ama Wuhan’da hala 41 vaka vardı. Bu veriler beni şüphelendirdi” dedi.

23 OCAK’TAN BERİ VERİLER DOĞRU

2002 yılındaki SARS virüsünü de ilk bulan isim olan Dr. Zhong Nansha, “Wuhan’daki durum söylenenden çok daha kötüydü. 23 Ocak’tan beri Çin’de açıkladığımız tüm rakamlar doğru. Tam etkili bir aşıyı bulmak yıllar sürecek. Wuhan’daki yetkililerin gerçekleri gizlemesi nedeniyle binlerce kişi virüs kaptı. 23 Ocak’ta Wuhan’ı dünyaya kapattık” dedi.

ÇİN – ABD KARŞILAŞTIRMASI

CNN’deki haberde verilen detaylara göre Şubat ayının başlarında Çin günde 3,887 yeni Kovid vakaları bildiriyordu. Sadece 1 ay sonra Çin’de günlük vakalar çift haneli rakamlara düştü. ABD’de 6 Mart’ta 47 yeni vaka vardı, Mart’ın sonunda ise vakalar 22,562 olmuştu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir