Çinli diplomatlara adım adım takip

Çin ile ABD arasındaki ikili ilişkiler birçok alanda gerilmeye devam ederken, son kriz diplomaside çıktı. ABD’deki Çinli diplomatlar artık adım adım takip edilecek


Başta ticaret savaşı olmaz üzere Hong Kong krizi ve Tayvan meselesi gibi birçok siyasi konuda karşı karşıya gelen Çin ile ABD arasında son kriz diplomaside çıktı. ABD’deki Çinli diplomatlar artık görüşecekleri her kişiyi ABD’li yetkililere bildirmek zorunda olacak. ABD’deki Çinli yetkililer ayrıca üniversite veya araştırma çalışmalarıyla ilgili de görüşmelerini bildirecek.

VİYANA KONVANSİYONU TARTIŞMASI

Çinli yetkililerin bu gelişmeyi “uluslararası hukuka aykırı”  olarak tanımladığı kaydedildi. Ancak ABD basınına göre, Çin’deki ABD’deki diplomatlar için de benzer kısıtlamalar söz konusu.  ABD’de atılan bu adım Viyana Konvansiyonu’nu tartışmaya açtı. Diplomatik ilişkilerin belirlendiği Viyana Konvansiyonu’na göre diplomatlar görev yaptıkları ülkelerde hareket ve seyahat özgürlüğüne sahip olmalı. Ancak Çin de ABD de attığı adımlarla Viyana Konvansiyonu’ndaki hükümleri göz ardı ediyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir