Çin’in simge ismi hayatını kaybetti

Çin’in yakın tarihindeki simge isimlerden biri olan Liang Jun, 90 yaşında hayatını kaybetti. Liang, ülkenin ilk kadın traktör şoförü olarak milyonlarca kadına ilham kaynağı olmuştu


Çin’in simgelerinden biri olarak kabul edilen Liang Jun’un hayatını kaybettiği açıklandı. China Daily sitesindeki habere göre yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı yaşamını yitiren Liang Jun, 90 yaşındaydı.

RESMİ PARAYA BASILDI

Liang, 1948 yılında bir ilke imza atarak Çin’in ilk kadın traktör şoförü oldu. Gösterdiği bu başarının ardından binlerce kadın Liang’dan ilham alarak traktör şoförlüğü yaptı ve ülke ekonomisine büyük bir katkı sağladılar. Liang’ın traktör tepesindeki fotoğrafı 1962 yılında ise 1 yuan’ların üzerine basıldı. Liang verdiği son röportajında “Traktör şoförü olmaktan hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Ayrıca hiçbir kimse benim kadar iyi traktör kullanamaz” demişti.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’de yabani hayvanların satışı yasaklandı

Günlerdir corona virüs salgını ile boğuşan Çin’de yabani hayvanların satışları yasaklandı. Ülkede virüs salgınından dolayı ölenlerin sayısı ise 56’ya yükseldi. Birçok ülke de Wuhan’dan vatandaşlarını tahliye etmeye başladı. İşte Çin’deki virüsle ilgili son gelişmeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir