Çin’in kirli havası tarih mi oluyor?

Kömürden elektrik üretiminden vazgeçemeyen Çin’in en büyük sorunlarından biri hava kirliliği. Temiz hava projesi kapsamında kış aylarında ısınma için ortalama 400 milyon ton kömür kullanan haneler doğalgaza geçiriliyor


Kirli hava koşulları ile nam salan Çin, kömür karasından kurtuluyor mu? Bu sorunun cevabını Çin Çevre Bakanı Li Ganjie verdi. Hava kirliliği ile mücadele projesi kapsamını genişleten Çin, kömürden doğalgaza ve kömürden elektriğe geçiş projelerini hızlandırıyor. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi, 2018 yılında hava kirliliği ile mücadele kapsamında 4.8 milyon evin ısıtılmasında kömürden doğalgaz ve elektriğe geçişini sağladı. 

KÖMÜR KULLANIMI %59

Çin, 2012 yılında toplam enerji kullanımında kömürün yüzde 68.5 olan kömürün payını geçen yıl yüzde 59’a düşürdü. Ancak yüzde 59 da halen çok yüksek. 2019’da kirlilik kontrollerini güçlendirmeye devam edilecek ve daha sonra özel emisyon kısıtlamaları uygulanacak. 

400 MİLYON TON KULLANIYOR

Bakan Li Ganjie, 2018 yılında kömürden doğalgaz ve elektrik projesine geçişin bir önceki yıla göre 12 kentten 35 kente genişlediğini açıkladı. Gazetecilere açıklama yapan Li, 2017 yılında 4 milyon hanenin geçiş yaptığını belirtti. Li ayrıca, program kapsamında kömür yakıtlı elektrik üretim kapasitesinin yüzde 80’inden fazlasına ultra düşük emisyon teknolojisi kurulduğunu söyledi. Çin altı yıldır ısınmada kömür yerine daha temiz bir enerji kaynağı olan doğalgaz ve elektriğe geçiş programı uyguluyor. Çin’in kış aylarında ısınma için ortalama 400 milyon ton kömür kullanıyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’de koronavirüs hapishanelere sıçradı

Çin’de Kovid-19 salgınının merkezi olan Wuhan kentindeki Kadın Hapishanesi’nde 500’den fazla mahkumda poizitif vaka çıktı. Salgında ölenlerin sayısı ise 2 bin 236 oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir