Çin’in görünmez kahramanları: İntihar müdahalecileri

Çin’de artan intihar vakaları sonrasında kurulan intihar müdahalecileri ekibi, birçok kişinin hayatını kurtarmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren aktif olarak çalışan ekip, 1.000’den fazla kişiye müdahale etti


Tüm dünyada intihar vakalarına karşı farklı önlemler almaya çalışan ülkeler, bu alanda geliştirdikleri yöntemlerle intihar oranlarını azaltmayı amaçlıyor. Çin’de de artan intihar vakalarını azaltmayı amaçlayan yönetim, kurduğu intihar müdahalecileri adlı ekip sayesinde birçok vakanın önüne geçmiş durumda. Geçtiğimiz Temmuz ayında kurulan ekip, şu ana kadar 1.000 kişiye erken müdahalede bulunarak intihar etmelerini engelledi.

ANINDA MÜDAHALE EDİLİYOR

Farklı e-ticaret platformlarında çalışan intihar müdahalecileri, şüpheli hissettikleri bir durumda önce kendileri müdahale edip ardında da polise haber ediyorlar. 2014 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WTO) tarafından yayımlanan intihar raporuna göre, dünya çapında her yıl 800 binden fazla insan intihar nedeniyle hayatını kaybediyor.

İNTİHAR ETMEDEN ÖNCE YARDIM İSTİYORLAR

Alibaba’da Güvenlik Yanıt Merkezi’nden (ASRC) bir intihar müdahalecisi olan Wu Gang, birçok kişinin intihar etmeden önce telefonla yardım istediklerini belirtti. Wu, “Birçok insan gerçekten hayatını sonlandırmak istemiyor. Fakat, bu insanlar yaşam ve ölüm arasında seçim yapmakta zorlanıyor. Yaşadıkları zor durumu aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle bizlerle konuşmaları onlara iyi gelebiliyor” dedi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir