Çin’in en büyük tatlı su gölü kurudu

Çin’in en büyük tatlı su gölü olan Poyang, düşük yağış sebebiyle kurudu. Su yerine etrafın tamamen otla kaplanması görenleri hayrete düşürürken, birçok turistin ziyaret etmesine sebep oldu


1.000 yılı aşkın süredir var olan Çin’i Jiangxi eyaletindeki Luoxingdun adasının etrafını çevreleyen Poyang gölü, düşük yağışlar sebebiyle kurudu. Normal şartlarda kurak mevsimlerde göldeki suda azalma olmasına karşın bu yıl yerini tamamen kuruluğa bıraktı. Gölün üstü tamamen otlarla örtülürken, ortaya çıkan görüntü birçok turist akınına sebep oldu.

UZMANLARDAN BARAJ SUÇLAMASI

Devlet basını tarafından yapılan açıklamalarda düşük yağış sebebiyle bu görüntünün ortaya çıktığı savunuluyor. Ancak yerel uzmanlar ise aynı görüşte değil. Uzmanlar, Yangtze Nehri üzerine kurulan ve hidroelektrik barajı olan Üç Boğaz Barajı sebebiyle bölgedeki kuraklığın arttığını belirtti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir