Çin’den Tayvan ve Hong Kong’a gözdağı

Çin siyaseti bugün yoğun geçti. İlk önce Beyaz Kitap’ın savunma bölümlerine dair detaylar yayımlandı. Tayvan ve Hong Kong’a askeri müdahale mesajı verildi. Ayrıca Rusya’dan S-400 sevkiyatları yapıldı


Pekin yönetiminin beklendiği gibi Hong Kong ve Tayvan meseleleri ile başı ağarmaya devam ediyor. Bugün Çin siyaseti oldukça yoğun geçti. Pekin’den dünyayı da yakından ilgilendiren konulara dair ardı ardına askeri tehdit mesaj geldi. İlk olarak Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi tarafından Beyaz Kitap raporunun savunma kısmı yayımlandı. Yeni Dönemde Ulusal Savunma başlıklı kısımda Çin’in yeni bir savunma dönemine girmesine vurgu yapıldı. Dünya basını raporda en çok Çin’in Tayvan ile birleşme konusunda askeri müdahale seçeneğini göz ardı etmemesine yapılan vurguya dikkat çekti. “Tek Çin” politikasını benimseyen Pekin yönetimi, Tayvan’ı eyaleti olarak görüyor. ABD de kağıt üzerinde Tayvan’ı ülke olarak tanımıyor. Ancak ABD yine de Çin’e karşı Tayvan ile ilişkisini sürekli güçlü tutuyor.

HONG KONG’A MESAJ: GİRERİZ

Bugün Çin’e dair yaşanan bir diğer önemli gelişme Hong Kong konusunda oldu. Çin Savunma Bakanlığı, Hong Kong Özel İdari Bölge yetkililerinin talep etmesi halinde, Çin’e iade tasarısına karşı gösteri yapanlara müdahale edebileceklerini ima etti. Hatırlanacağı üzere Hong Kong’da bir süredir suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısına karşı gösteriliyor düzenleniyordu.

Hong Kong’un yasal statüsünü kısaca hatırlayalım. 1997’deki imzalanan ve 2047 yılında bitecek olan ‘kira sözleşmesiyle’ İngiltere’den Çin’e devredildi. Hong Kong, Macao ile Çin’in iki özel idare bölgesinden biri. Hong Kong ve Macao dünyanın en uzun deniz köprüsü ile ana kara Çin’e bağlandı. Hong Kong’da sık sık tam bağımsızlığı savunanlar tarafından Çin karşıtı gösteriler düzenleniyor.

FARKLI S-400 GİDİYOR

Öte yandan Rusya’dan bugün Çin’e ikinci S-400 hava savunma sistemi sevkiyatı yapıldı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çin’e S-400 hava savunma sistemi sevkiyatında ikinci etaba geçildiği kaydedildi.  Çin, 2014’te S-400’ün ilk yabancı alıcısı olmuştu. Çin’in S-400 teknolojisini çözme ihtimaline karşılık Rusya farklı teknik özelliklerdeki füzeleri gönderiyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir