Çin’den tahliye edilenler adada karantinaya alınacak

Çin’deki virüs salgını sürüyor. Ölenlerin sayısı 132’ye yükseldi. 103 kişinin iyileştiği açıklandı. Wuhan’dan çıkarılanlar ise geri getirildikleri ülkelerinde adada karantinaya alınacak


Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan virüs salgını etkilerini sürdürüyor. Çin’de koronavirüsün sadece Tibet Özerk Bölgesi’ne ulaşmadığını biliniyordu. Ancak Tibet’te de ilk vaka görüldü. Böylece koronavirüs artık Çin’in her yerine yayılmış oldu. Bugün itibariyle Çin’de virüsten dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 132’ye yükseldi. Ülkede vaka sayısı 5 bin 974 olurken, şimdiye kadar 103 kişinin iyileştiği açıklandı.

48 SAATTE HASTANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Çinli yetkililerin virüsle mücadelesi sürüyor. Ülkesindeki yetkililerden salgınla mücadelede şeffaf olmalarını isteyen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ‘şeytan virüs’e karşı çok ciddi bir savaş içinde olduklarını kaydetti. Wuhan’a şimdiye kadar 1.6 milyar dolarlık bütçe ayrıldı. 4 bin 130 sağlık görevlisinin yanı sıra 1.51 milyon maske ile 650 ton materyal de Wuhan’a sevk edildi. 3 bin 150 ton sebze, tahıl da gönderildi. Kente ayrıca toplamda 3 bin 500 yataklı 2 hastane yapılıyor. Wuhan yakınlarındaki boş bir bina ise 48 saat içinde 1000 yataklı hastaneye dönüştürüldü. Bu yeni hastane aynı zamanda koronavirüs için yapılan ilk özel hastane oldu. Buraya hastaların da sevk edilmeye başlandığı açıklandı.

ÇİN DIŞINDAKİ VAKALAR

Tayland: 14
Japonya: 6
Güney Kore: 4
ABD: 5
Vietnam: 2
Singapur: 7
Malezya: 4
Fransa: 3
Avustralya: 5
Almanya: 4
Nepal, Kanada, Kamboçya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sri Lanka: 1

SAVAŞ MEKANİZMASI DEVREDE

Çin’in en büyük şehirlerinden Tianjin ülkede kcoronaviruse karşı savaş mekanizmasını devreye sokan ilk kent oldu. Tianjin’deki hastane askerin kontrolüne geçti. Çin’in en zengin kenti Şanghay’da ise lig maçları boş stadyumda oynandı. Öte yandan Wuhan dışında hala 4 bin Wuhanlının olduğu duyuruldu.

WUHAN’DA 15 BİN YABANCI VAR

Bugün itibaren virüsün başladığı yer olan Wuhan’dan tahliyeler de başladı. Kentte 15 bin yabancının olduğu biliniyor. Japonya 206, ABD 200 vatandaşını çıkardı. ABD, getirilenlerin Alaska’daki özel bir bölgede karantina altında tutulacağını duyurdu. Avustralya Wuhan’dan gelecek 600 kişiyi anakaradan 2 bin km uzaklıkta olan Christmas Adası’nda karantinaya alacak. Filipinler; 300 vatandaşını çıkarılacak, Almanya; 90 kişinin tahliyesi gündemde olduğunu açıkladı, İspanya; AB ve Pekin hükümeti ile tahliyeler konusunda irtibatta olduklarını duyurdu. Güney Kore, Sri Lanka, Fransa ve daha birçok ülke de vatandaşlarını tahliye edecek.

TÜRKLER DE TAHLİYE EDİLECEK

Wuhan’da 24 ile 30 arasında Türk’ün olduğu biliniyor. Wuhan’dan elde ettiğimiz son bilgilere göre “Pekin Büyükelçiliği tahliye hazırlıklarının tamam olduğunu ve bölgedeki Türklere beklemelerini söyledi” dedi.

ÜNİVERSİTELER SÜRESİZ TATİL

Çin’den haber servimize ulaşan diğer bilgilere göre ise ülkedeki üniversiteler süresiz tatil edildi. İkinci dönemin ne zaman başlayacağı daha sonra açıklanacak. Normal şartlar altında bahar tatili öğrenciler için uzatılmıştı. Personel  normal tarihlerde işbaşı yapacaktı. Son kararlarla  9 Şubat’a kadar acil hizmetler, belirli kamu hizmetleri ve gıda sektörü dışında herkesin işbaşı yapması yasaklandı. Ülkelerine dönen yabancı uyruklu öğrencilerin geri çağrılana kadar Çin’e dönmemeleri söylendi. Bazı üniversiteler kampüslerini karantinaya aldı. Kampüslere giriş-çıkışlar yasaklandı. Çıkış yapmak isteyen öğrencilerin geri alınmayacağı duyuruldu. Turistik faaliyetler, toplantılar ve eğlenceler de iptal edildi. Ülkedeki televizyonların da eğlence programları yayınlamaları yasaklandı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir